| Zoya333 a întrebat:

Accident rutier, cine plateste daunele materiale ( o banca)
S-a intamplat cand vroiam sa virez stanga, plecand dupa loc, m-am asigurat foarte bine nu venea nicio masina. In spatele meu era o curba (nu periculoasa), dar vizibilitatea era destul de mare pana la curba. Am virat catre stanga cu semnalul aprins, si a venit un neene cu o viteza necorespunzatoare pentru o localitate. m-a lovit, iar el a intrat intr-o banca. Am vst declarat vinovat deoarece nu am acordat prioritate, iar dansu care a venit cu o viteza de cel putin 70 nu i s-a intamplat nimic. Cine plateste banca? El k a intrat in ea? sau EU?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daunele, indiferent ca au fost cauzate la masina sau altor bunuri, le plateste vinovatul de accident si acela esti tu. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu ai fost declarat vinovat tu platesti, din asigurare daca acopera paguba daca nu din buzunarul propriu.

Si asa ca fapt divers cand virezi stanga nu ai niciun fel de prioritate indiferent de viteza cu care circula restul participantilor la trafic.

| RoseOfTheFire a răspuns:

El plateste ca a fost neatent si a intrat in banca laughing. Data viitoare mergi si tu mai cu atentie cerceteaza mai bine locul inainte de a face un pas nu te lua dupa ochi daca ai vazut ca nu e periculos ai zis hai sa ma bag si eu.

| AxelBv a răspuns:

Asigurarea ta. RCA-ul tau acopera daunele materiale.