| Zoya333 a întrebat:

Accident rutier fara victime. Eu fiind declarat vinovat, am dat asigurarea mea CArpatica. Totul s-a rezolvat la politie, NUU pe cale amiabila. Astazi m-a sunat cel implicat in accident sa ma duc sa dau o declaratie la carpatica ca altfel nu ii face masina. Este ceva normal? sau in aceasta declaratie o sa scrie ca daca nu'i acopera asigurarea paguba, sa o fac eu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca aceasta este regula societatii tale de asigurari. In mod normal, daca i-ai dat asigurarea si are si constatarea politiei, n-ar mai trebui sa dai tu nici o declaratie. Du-te la Carpatica si vezi despre ce este vorba. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa fii foarte atenta ce semnezi. Carpatica si Euroins sunt doua societati cunoscute pentru faptul ca ofera asigurari la preturi sub concurenta, dar care resping dosare de despagubire pe banda rulanta, pe baza declaratiilor celor implicati si a unor expertize tehnice... interesante.
Trebuie sa ai grija ca declaratia sa contina exact descrierea faptelor, nimic in plus sau in minus.