| Bella08122016 a întrebat:

Acum 2 seri am facut drifturi intr-o parcare, la ieșirea din parcare un autovehicul de poliție vine in urma mea fara semnalele specifice pornite, la ieșirea mea din parcare aceștia pornind semnalele iar eu oprind regulamentar.
Cei 2 polițiști venind la mine jignindu-mă si spunandu-mi ca-mi vor lua permisul pe 30 zile pentru că nu am oprit la semnalele lor.
Am luat camerele din parcare unde se vede clar ca acestia au plecat fara girofare din parcare dupa mine, făcându-ma COPIL PROST si trăgând de mine să mă ia la secție cu forta, reprezentându-se, precizez ca nu m-au prins cand făceam drifturi.
O sa contest decizia acestora, dându-i in judecata, având de asemenea si 2 martori, însă as dori sa stiu:
1. Pot avea permisul pe întreg procesul sau o dovadă încontinuu pana la finalizarea procesului?
2. In cazul in care pierd procesul, care sunt sancțiunile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca faci plangere contraventionala atunci iti vei reprimi permisul, daca ti-a fost luat si il vei avea pe intreaga durata a procesului si in continuare daca instanta anuleaza p.-v.c.
2. Daca pierzi procesul atunci se mentin sanctiunile aplicate prin p.-v.c. si ai pierdut si banii reprezentand taxa judiciara de timbru si onorariul de avocat (daca iti angajezi avocat).

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Deh,cum e romanu nostru, pe greseala lui, cu gura mare.Eu iti dadeam si 2 capace.Tu stii cate fatuce ca tine iau permisu si sunt pericole pe strazi? de aia ti-au si luat permisu.Eu nu sunt adeptu la drifturi, masina e sa o conduci si atat.Nu ca sunt misogin,am vazut femei care fac parcari din prima, si barbati care bajbaie.Dar cand vezi ca in trafic te intalnesti cu fel si fel de mortii, si moarte, care habar au sa conduca, cand auzi de drifturi, ti se ridica parul in cap

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa pierzi procesul? Pare foarte increzator ca tu esti usa de biserica si ei niste distrusi

| johnnny123 a răspuns:

Tu se pare că până când nu sari de pe un pod cu mașina nu te liniștești.

După ce ai avut permisul suspendat pentru că ai mers cu 116km/h în zonă de 50km/h, te apuci să faci drifturi în parcare și tot tu faci scandal că polițiștii nu te-au tratat corect?

Dacă ar fi după mine tu nu ai mai vedea permis de conducere în viața asta.

| mudokins78 a răspuns:

Se pare că poliţia a acționat în limitele legii, vinovat ești tu!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureaza procesul tau mai mult de 1 luna cat e suspendat permisul, n-are sens toata tevatura, daca vrei sa-i dai in judecata pentru ca sustii ca ai fost tratat necorespunzator, trebuie sa demonstrezi acest lucru iar mare branza n-ai de castigat.
in situatia ta oricum esti cu musca pe caciula. parerea mea, care poate fi una nemultumitoare pentru tine, e taci si rabda ca ti-ai cautat-o, daca ai fost tratat rau si necivilizat sunt de acord ca politistii ar trebui sa fie trasi la raspundere, insa nu pot eu sau tu sa spunem ce este acel "tras la raspundere" si cat.

in alta ordine de idei drifturile sau orice fel de cascadorie se face pe un teren special amenajat, ai fost un potential pericol si pentru ceilalti si pentru tine, tu nu realizezi stresul pe care il pui pe o masina cand faci drift, daca ceva cedeaza si te rostogolesti fara "rollcage" ai sanse sa te decapiteze caroseria.

| GouDidodino a răspuns:

Nu as putea să-i contrazic cand te-a numit "copil prost"

| edit28 a răspuns:

Du-te pe pista daca te crezi tare la volan, nu in parcari. Asa ca tine se dau mari toti fraieri pana cand isi pierd permisul si plang pe TPU.

| PsyhoChild a răspuns:

Eu zic sa-ti fie suspendat permisul pe viata pentru ca esti un pericol public. Cine dracu face fratilor drifturi in parcare, acolo pot fi copiii sau alte persoane. Esti un pericol public pentru societate.

| Bella08122016 explică (pentru PsyhoChild):

Era dupa ora 23:30! Genius

| mudokins78 a răspuns (pentru Bella08122016):

Crezi că are vre'o importanţă ce oră e?