| KiszMy a întrebat:

Acum 4 ani, stând pe o bancă într-un parc, am auzit o conversație între 2 femei. Una îi povestea celeilalte despre o persoană "bolnavă psihic" pentru care era însoțitoare, despre modul în care îi dă tratamentul și cum a încurcat într-o dimineață cafeaua destinată acelei persoane cu cafeaua soțului iar acesta a fost cuprins de o moleșeală și nu s-a mai dus în acea zi la serviciu. Mă gândesc și acum la acea persoană căreia zilnic îi este administrat un asemenea tratament fără ca măcar să știe. Din câte am înțeles din discuție era vorba despre o persoană adultă, a pomenit chiar și vârsta ei(vreo 40 și ceva de ani, nu mai rețin exact).
Este legală administrarea unui tratament medicamentos fără știrea persoanei vizate?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca persoana respectiva nu este in deplinatatea facultatilor mintala are o persoana raspunzatoare pentru el care ii poate administra si un astfel de medicament daca crede de cuvinta cu ajutorul unui medic ca asta este bine pentru persoana respectiva.

| ASMA14 a răspuns:

Daca acele medicamente sunt prescrise de doctor da e ceva normal, de obicei persoanelor bolnave psihic iti este greu sa le administrez pastile de voie buna.

| TheRazvan3 a răspuns:

Nup