| CostinAlamariu a întrebat:

Acum am aflat ca in Anglia exista o metoda prin care daca cineva se imprumuta de la altcineva aceste 2 părti isi faceau o hartie numită IOU (I owe you). Pe hartie era scrisa suma datorată și semnatura celui care datoreaza suma respectiva. Asta se intampla mai demult in orice caz.
Întrebarea mea e daca am avut ceva asemanator in Romania. Imi vine in minte expresia "trece-ma pe caiet" dar nu stiu cat de veche e si nu e nici acelasi concept. Deci am avut si noi metoda asta de a semna o hartie pentru o datorie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am avut si avem si acum ceva similar, se numeste inscris sub semnatura privata si este un contract de imprumut sub semnatura privata, la fel de valabil ca si unul facut la un notar public, mai ales daca are si martori.

| Catrice a răspuns:

Și eu care credeam că încă se mai practica chestia asta la sume mari in RO thinking

| mi25 a răspuns:

Un contract sub semnatura privata nu are aceiasi valoare ca cel autentic (intocmit de notar). Aici Ioandelasal se inseala.
1. Un contract intocmit de notar (autentic), in caz ca are termen de restituire, este titlu executoriu si se poate executa direct. Daca nu are termen de restituire, se someaza datornicul prin executor si apoi se pune in aplicare executarea.
2. Un contract sub semnatura privata devine titlu executoriu numai printr-o hotarare judecatoreasca. Debitorul poate sa conteste semnatura in instanta.
3. Martorii nu sunt luati in considerare de instanta de judecata la imprumutul de bani.