| MarioSlender a întrebat:

Acum aproximativ o luna am fost șantajat sa dau o sumă de bani și amenințat, am făcut plangere la poliție și am dat două declarații,prima in ziua in care am mers să fac plângere și încă una acum aproximativ două săptămâni în care am explicat mai amănunțit ce s-a întâmplat,am primit prin posta instiintare de la politie că plângerea mea a fost luat în considerare. De atunci nu am mai fost sunat. Eu urmează să plec din țară și voiam să știu dacă trebuie sa anunț la politie sau pot pleca liniștit fara sa informez pe nimeni, nu as vrea sa mai merg la politie deoarece sunt sictirt și "mi s-a luat", au cum să mă oprească sa nu plec din tara? Și daca plec fara sa anunț ce as putea sa pățesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca linistit din tara, nu exista o interdictie in acest sens pentru victima unei infractiuni si nu o sa patesti nimic.

| MarioSlender explică (pentru Ioandelasal):

Si ar trebui să mă duc să anunț poliția? Sau pot pleca fără sa zic nimic, îmi este frică să nu vina ăștia după mine cu interpolul

| Ioandelasal a răspuns (pentru MarioSlender):

Tu nu esti infractor, asa ca nu o sa te caute nimeni. Nu trebuie sa anunti politia, doar spune la cei care stau cu tine sa te anunte daca primesti ceva de la politie.

4 răspunsuri:
| mariusdaniel112 a răspuns:

Nu esti obligat sa anunti pe cineva ca pleci, esti victima. Trebuie doar sa iei un numar de contact de la sectia respectiva sa intrebi in ce statiu se afla dosarul, asta daca vrei.

| MarioSlender explică:

Precizez că nu plec definitiv din tara, câteva luni pentru munca.