| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile mi-o venit o scrisoare de la firma de recuperare get back recovery srl un ultimatum, precum ca voi fi dat in judecata daca nu platesc in jur de 970 de lei pana in data de 25 luna aceasta, evident e ca nu ii am.I-am sunat azi si i-am intrebat daca pot plati in rate si mi-au zis ca mi-au oferit sansa asta sa platesc in 2017 in sabloane, acum fiind prea tarziu si ca pot plati doar toata suma.Eu nu am de unde sa le dau banii, pe scrisoarea aceea scrie ca sunt 3 etape : etapa 1amiabil
etapa 2 costuri instanta de judecata total de plata 1327 de ron,
etapa 3 costuri executare silita,
total de plata 1424 ron.
Deci s-ar ajunge in total pe la 3700 de ron.
Pe numele meu nu am nimic trecut, ce ar putea sa imi faca dupa etapa 3? Unde se va ajunge daca nici banii de judecata nu ii voi plati? Vor mari suma? Imi vor trage din banii de salar? Si daca da cat? Nu pot scapa de ei? Eu am si probleme psihice dar ma gandesc ca chestia asta nu o sa ma scuteasca de plata.
Au voie sa imi ia din banii de salariu? E legal? Ati avut si voi astfel de experiente neplacute sa fiti dati in judecata? Si daca da ce ati facut? Dupa ce ma vor da in judecata si se va face 3700 de ron imi vor putea da sansa sa le platesc in rate sau si acesti bani trebuie platiti toti integral?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se ajunge la executarea silita primul pas al executorului judecatoresc va fi sa-ti faca poprire pe salariu, se poate popri pana la 1/3 din salariul net lunar. Asa fiind se ajunge tot la plata in rate, doar ca la o suma mult mai mare decat cea pe care o datorezi.
Incearca sa obtii un credit sau sa te imprumuti de la rude, prieteni, etc si sa platesti datoria actuala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"au voie sa imi ia din banii de salariu? e legal?"

Tu gândești ce scrii?

Te intreb si eu ceva: tu crezi că a fost legal să achizitionezi un produs, să te folosești de el si să nu-l plătești?

@Ioandelasal te-a invatat corect. Împrumută bani de la un coleg, un prieten, părinți/bunici. De la șef.winking Dacă esti salariat, poți face un imprumut la bancă pentru nevoi personale. Sau de la CAR-ul sindicatului. Însă, nu te încurca cu IFN-urile (Institutiile Financiare Nebancare/cămătarii) că te bagi in altă belea!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Nu am de la cine sa ma imprumut, si nu's nici salariat
nici macar nu am buletin este pierdut
astept sa mi-l faca sora.
asa este mare prostie am facut in ziua aceea cand am semnat cu cei de la Orange.eu avand la vremea respectiva un salariu de 2 bani.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima dată ai întrebat altceva:
"Îmi vor trage din banii de salariu? Și daca da cat?", apoi ai afirmat că "Eu neavand de unde sa îi dau, ma vor juli la salariu"

Și acum, menționezi că NU ești salariat! Decide-te!

Omule, imprumuta-te cu bani, desi sunt aproape sigură că nu-i vei mai inapoia vreodată. Nu esti genul acela. sad
Vinde dispozitivul de pe care scrii acum, vinde laptopul, telefonul, TV-ul și plătește-ți datoria. Angajează-te de urgență, oriunde, fără pretenții, important e să obții banii.
In ultima instanță, vorbeste si cu parohul/preotul bisericii de care aparții si roagă-l să te ajute cumva. Spune-i problema ta, in general ei ajuta omul la nevoie, dar ai grijă cum îi vorbești. Dacă știi să vorbești, câștigi.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Ma refeream la viitor cand spuneam de salar
nu am cum deocamdata sa ma angajez pentru ca nu am buletin si nici nu pot din motive de sanatate

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

De unde stii tu ca nu sunt genu acela de a plati? vezi ca esti cam superficiala, de data asta incearca tu sa gandesti inainte sa scrii si sa judeci.eu pana in prezent m-am luptat sa achit 2 datorii la firmele de recuperare si le-am platit nu mi-am batut joc ca altii.
ca nu am reusit si pe aceasta este strict din motive de sanatate

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Unde dracu sa ma angajez de urgenta? tu stii macar sa citesti? am scris clar mai sus ca nu am act de identitate.sau tu esti pro persoanelor ce se angajeaza la negru

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt superficială, din contră, privesc lucrurile din exterior. Am impresia ca returnezi datoriile numai sub amenințare.
" pana in prezent m-am luptat sa achit 2 datorii la firmele de recuperare"
Îți dau un sfat prietenesc. Cand cumperi ceva, plăteste cash, daca nu, NU mai cumpăra, fiindca cu ratele, vezi și tu, nu te împaci! Întinde-te cât ți-e plapuma, nu mai mult!

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Unde dracu sa ma angajez de urgenta? tu stii macar sa citesti?"

Mai esti si afurist! Du-te si rezolva cu actul de identitate, la nevoie iti faci unul provizoriu care se elibereaza mai repede!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Ai o impresie gresita, cele 2 datorii
le-am platit cu mici intarzieri nu am fost amenintat sub nici o forma.
s-a intamplat cu ultima sa fiu amenintat ..nu aveam cum sa lupt cu 3 datorii nu-s batman

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Afurisita esti tu!
am scris tot acolo unde nu ai fost atenta unde era faza cu buletinu, am raspuns ca astept sa vina soramea sa mi-l faca
deci fara ea eu nu pot fie el si provizoriu

| ChristianKalman a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazici singur. În noiembrie tot cu buletinul pierdut erai. În 2017 vorbeai de alte datorii, la UPC, pe care tot niște recuperatori ți le-au adus în vedere. Se vede clar că ai probleme comportamentale și oricât de mult au vrut oamenii să te ajute, tu tot la fundul apei te duci. Baftă în viață, tinere!

| anonim_4396 explică (pentru ChristianKalman):

Probleme ai tu ...cap sec.
aia de la upc am platito,
eu ai spuneam lui flores de alte datorii ca le-am platit.

| Trioda a răspuns:

Sustii ca ''pe numele meu nu am nimic trecut'',
pai atunci de unde esti tu dator lor?

Asteapta etapa 1 amiabil,
nu vor trece de ea, deoarece nu ai fi singurul cu probleme de ramanere in urma cu platile, si nimanui nu ai place sa se judece, chiar daca vor castiga, dureaza enorm..si le sifoneaza lor blazonul.
Te vor contacta,eventual te duci la sediul lor,vin ei acasa la tine etc si iti iei un angajament ferm de plata catre ei,in cat mai putine rate desigur,chiar poti sa ai o suma de bani gata pregatita pentru acest scop, al intelegerii amiabile, care la fel poate fi in fata unui judecator, inaintea declansarii procesului adevarat, adica etapa 2.
Scapa de asemenea credite rapid,
lor le convine intru-n fel ca tu o lalai cu plata,deoarece ei castiga prin penalizarile legale aplicate tie ca debitor.
Pe viitor nu mai imprumuta bani de la nimeni de acest fel,te jumulesc de bani,mai rau decat camatarii.
De oprit din salariu,da se poate doar in uram unei hotarari judecatoresti,care dispune aceasta masura.

Ai semnat cu ei un contract?
Daca da,nu ai incotro,plateste-le datoria si sa stii ca problemele psihice nu te scutesc de plata datoriilor,care se vor transfera parintilor tai la o adica,ca tu esti in incapacitate de plata.
iti las o adresa,este o casa de avocati care ajuta gratis.
Intrii la ei,iti faci cont,este simplu,este necesar pentru ca sa iti poti citi raspunsul din partea lor.
Scrii frumos si nu uiti amanunte,explici si de ce cu toate ca nu ai semnat nimic,si tu platesti etc.
Nu scrie mult si prost,scurt si la obiect,nu te va certa nimeni,nu te va costa nimic, insa politetea conteaza.
mentioneaza ca le poti trimite copii de pe documentele care le ai din partea lor etc. ajuta-te singur prin a fi explicit si in cuvinte putine.
Reciteste-ti atent cele scrise, si apoi trimite.
Nu uita sa scrii si Un ''multumesc'' la urma, face totul.
Ei sunt amabili, raspunsul iti va veni in 1-2 zile, insa este raspunsul unui avocat..intelegi,si nu al unui amator.
Si nu lasa pe luna viitoare, intra acum si fa ce ti-am spus, timpul pierdut de tine inseamna bani mai multi pentru ei, din banii tai!
Bafta!

https://www.avocatnet.ro/

| anonim_4396 explică (pentru Trioda):

Am semnat cu cei de la Orange cand mi-au dat telefonul nu cu recuperatorii.pai etapa 1 amiabil e valabil pana la data de 25 luna aceasta dupa urmeaza etapa 2. cat va dura pana la etapa 2? daca peste 4 zile scrie clar ca ma vor da in judecata ca va trimite dosaru in instanta. happy

| Trioda a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa spune...
Orange a vandut datoria ta firmei de recuperare, acestia au platit ei ceva din creditul tau la Orange, si acum le esti dator astora.
Normal..nu ar trebui sa te stresezi, spune-le ca vrei sa platesti, insa nu poti gramada, si vei da in rate.

| anonim_4396 explică (pentru Trioda):

Nu vor sa mai acepte in rate fiindca mi-au zis ca miau oferit in 2017 aceasta sansa sa le dau in rate.
pai ma stresez ca scrie clar acolo ca peste 4 zile daca nu le voi achita suma vor trimite dosaru in instanta adica ma vor da in judecata si ma stresez ca de la 900 de lei suma va ajunge la 3700
ma stresez ca sigur va ajunge la 3700 eu neavand de unde sa ai dau si ca ma vor juli la salar adica in loc de 1200 de ron voi scoate doar 800 multe luni la rand

| niko23 a răspuns:

Pa mine ma hartuit un timp an delungat plicuri non stop sau lipsit dar acum a anceput alte plicuri de la recovery astia sa soseasca de la abonamente tlf le arunc nu ma mai intereseaza adevaru si eu eram speriat la anceput, am citit undeva ca se prescriu dupa 3 ani stai linistit, daca esti angajat e posibil

| Laurasimona200 a răspuns:

Eu zic sa te împrumuți de la cineva si sa ii dai persoanei in rate... decât sa plătești 3700 lei, mai bine dai 970 lei!

| anonim_4396 explică (pentru Laurasimona200):

Am specificat cand am postat intrebarea ca i-am sunat si nu acepte in rate ci doar plata integral adica toata suma.nu am din pacate de la cine sa ma imprumut.

| Laurasimona200 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer sa te împrumuți de la cineva apropiat, o ruda, frății sau cineva, ca sa dai cei 970 lei si de la cine te-ai împrumutat sa ii plătești in mai multe etape!