| 09Ioana09 a întrebat:

Acum cu coronavirusul pot fi 3 persoane în mașină? De exemplu, eu mama si șoferul? Fiind caz medical care nu poate fi amânat, mama bifand faptul ca isi însoțește copilul?

5 răspunsuri:
| ariannakaterine a răspuns:

Da, se poate; au voie maxim 3 persoane intr-un autoturism, dar mai ales ca e o chestiune de ordin medical, nu-i problema!

| Salontanul a răspuns (pentru ariannakaterine):

Unde scrie ca in masina n-au voie mai multi? https://legestart.ro/97492/

| ariannakaterine a răspuns (pentru Salontanul):

Din cate stiu grupurile mai mari de 3 persoane sunt interzise. Am si gasit aceasta informatie pe mai multe siteuri, am auzit si la TV. Nu mai am extensiile aceloe siteuri, am doar un screenschot de ieri, de pe "topgear", scria ca dacă am calatori mai mult de 3 persoane intr-un autoturism ar trebui sa pastram un loc liber intre pasageri, lucru imposibil intr-o masina normala!

| Salontanul a răspuns (pentru ariannakaterine):

Este link, puteai sa citesti daca nu te durea. Am vecin care are monovolum de 7 locuri si merge cu el plin intr-un oras la 40 Km. Atat ca trebuie sa ai unul din motivele de pe declaratie sau adeverinta ca lucrezi. Este vorba de grupuri mai de 3 persoane care nu locuiesc in acelasi imobil. Daca sunt din acelasi imobil au voie. Citeste Ordonanta Militara! https://bit.ly/2RgTPcs