| anonim_4396 a întrebat:

Acum, in 2019, trebuie sa ai 24 de ani sau 2 ani experienta in A1/A2 pentru a face A? Se poate face A si la 22 fara experienta?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori 24 ani impliniti
ori 2 ani de experienta pe A2.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tu ai moto sau ai citit pe net? Ca asta-m citit si eu pe AutoGeneral.

| Paunescu_Ady_1997 a răspuns:

Nunte/Nunti? Care este pluralul cuvantului Nunta? Se folosesc amandoua pluralurile si niciunul nu este gresit.

| Zazon1243 a răspuns (pentru Paunescu_Ady_1997):

Si ce legatura are asta cu intrebarea laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Conform Codului rutier, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Nu am moto, doar ca știu codul rutier

| Demidol a răspuns (pentru Paunescu_Ady_1997):

Unde ai gasit tu ca "nunte" este pluralul corect pentru "nunta"? Nu este corect. Nu-mi spune "ca asa se folosete la noi" Poate, dar corect tot nu este.