Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Administratorul blocului percepe sume nejustificat de mari la intretinerea unui apartament desi nu mai locuieste nimeni acolo (iar acest lucru este constatat deja de catre administratie, prin cerere semnata si depusa de catre proprietar).

Unde se poate face o sesizare contra administratiei blocului daca banuim ca, din rea vointa si abuziv, administratia ne-a perceput si ne percepe bani in mod nejustificat? Exista vreo institutie de control? E posibil sa existe mai multe nereguli in respectiva administrare.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La primărie e un departament de supraveghere a asociațiilor de proprietari, din câte știu. Sau la poliție, dacă există dovezi că sunt fapte care constituie o infracțiune.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prima data trebuie discutat cu asociatia de proprietari, respectiv cu presedintele acesteia si abia apoi cu cei din afara.
Administratorul doar face calculele in baza facturilor si a modalitatii de calcul stabilite de asociatie. Daca sunt calculele gresite, atunci raspunde administratorul, insa in principiu aceste calcule sunt verificate si de niste cenzori. Daca algoritmul stabilit de asociatie ti se pare gresit, atunci e mai complicat, pentru ca trebuie ca asociatia sa hotarasca modificarea acestui algoritm.
Iar ca si regula generala, daca nu locuieste nimeni intr-un apartament, la repartizarea cheltuielilor se ia in calcul 1 persoana.

| mgtow a răspuns:

OPC, primaria si mana in mana cu alti locatari care se plang o sa se rezolve situatia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal administratorul ar trebui sa fie controlat si de primarie. Incearca acolo. Daca nu merge, depune plangere la politie.

| Purec a răspuns:

Din păcate te cam lupți cu morile de vânt. Prima data trebuie sa faci o cerere scrisa către președintele asociației de proprietari in care sa ii spui ca ai constatat nereguli, abia după 10 zile, daca nu îți soluționează problema poți merge la primărie. Insa si la primărie o sa fi dezamăgit. In perioada asta de iarna te încărca la întreținere inclusiv pentru țevile care trec prin apartament ( nu, nu le poți tăia, am vrut sa fac asta si cicăe ilegal ca nu sunt ale tale). Cam greu sa ii prinzi cu ceva, de obicei sunt ttoți mana in mana, o adevărata mafie

| adinaTPU a răspuns:

Daca face asta, administratorul este mana-n mana cu ceilalti - cenzorul, presedintele, etc. Cenzorul verifica administratorul, conturile, etc.

| Raskolnikow a răspuns:

ANPC si la Direcţia Gospodărie Locală Serviciul Îndrumare şi Control Asociaţii de Proprietari reclamandu-l pe administratorul respectiv la primaria de care apartineti

| anonim_4396 explică (pentru Raskolnikow):

Multumesc.

| mius a răspuns:

La primaria de care apartii sau pe situl domnuleprimar.ro

| sandra144 a răspuns:

OK treaba sta in felul urmator deci chiar daca nu locuieste nicio persoana in acel apartament costul pentru incalzire se plateste ca si cum ar locuiii o persoana (stiu pare ridicol, dar multumita superbei legistlatie actuala cam asa stau lucrurile ) pentru restul cheltuielilor apa rece, apa calda, gaze, gunoi etc nu se percepe niciun fel de suma cel putin asa stiu de la o cunostiinta care a plecat in alta stat la lucru si si-a rezolvat aceste probleme.
Mult succes.

| anonim_4396 explică (pentru sandra144):

Multumesc. Problema e ca baga si la lift, gunoi, etc., desi nu sta nimeni acolo ca sa urce cu liftul sau sa arunce gunoaie. sad De asemenea, e o persoana cu care nu se poate discuta fiindca trece brusc de la o stare psihica la alta. Am mai avut administratori, dar erau oameni ok.

| SmecherDeOradea a răspuns:

E ghei