| Fatamuntilor a întrebat:

Agresivitatea in scoli, cum v-o explicati?
S-a tot vorbit de cazul elevului din Bucuresti care si-a injughiat profesoara in timpul orelor.
Si sunt destule cazuri asemanatore semnalate la elevi de scoala generala sau chiar la cea primara!

57 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe vremea noastra circula mai in ras mai ins erios o vorba "parinti cretini, copii parasutisti"

Violenta si obraznicia copilului vine din lipsa educatiei de acasa, de la niste parinti idioti sau fara bun simt, care nu-si educa copii si le permit orice.
Pacat ca legea le permite si nu-i pedepseste pe parinti, daca copilul lor face acest lucru, ca-n fond copilul ala nu are discernamant, de aceea este in grija parintilor pana la majorat.

Bataia nu mai este recomandata dar uneori este a naibii de utila, ca sa disciplinezi un copil rebel sau cu probleme comportamnetale ori pus direct in puscaria juvenila macar 1 saptamana si se cuminteste imediat.

Democratia asta este prost inteleasa de toti parintii, care isi lasa copilasii pe strazi pana la ore tarzii, care nu-i controleaza si nici supravegheaza, ca sa nu ami spun ca nu-s capabili nici sa-i educe, de aceea ajung ca un copilas de 14-15 ani sa careada ca are drepturi dee adult sau poata sa faca ce vrea.

Totul, dar absolut totul pleaca de la parinti!

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

Tanarul are 16 ani si a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
Fapta a fost premeditata, pentru ca copilul isi purta cutitul in geanta si cauta pe net fapta pentru care primi cea mai mare pedeapsa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Puscarie juvenila pana la majorat si apoi este mutat la Puscaria de adulti.
Probabil este un tanar cu probleme mentale, sau consumator de droguri.

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

S-a ofticat ca a pierdut o bursa in America, poate de acolo i se trage!
REPET! copilul provenea dela un liceu bun, unde se intra cu medie mare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cateodata copii astia inteligenti fac prostii, daca dau de droguri care ii tampeste.

Cu 20 de ani in urma copilul unor romani, copil bun si inteligent, care a intrat la facultate aici s-a apucat de vandut droguri ca sa faca un ban in plus si in timp, ulterior consumandu-e si el, ceea ce a facut sa-i deterioreze creierul, atat de rau ca a ajuns schitofrenic. S-a lasat de scoala a inceput sa fure din casa si sa vanda lucurile parintilor pentru dorguri. Cand nu a mai avut ce vinde si parintii au refuzat sa-i dea bani de droguri s-a hotarat sa-si ameninte parintii cu cutitul si intr-o zi, intr-un moment de disperare si-a injunghiat tatal in inima cu cutitul, dupa care i-a taiat capul si l-a pus pe acoperisul garajului.
Preotul roman era in acel moment la mine in casa, cand a fost sunat de mama baiatului, care urla saraca de disperare, ca au sunat-o vecinii sa-i spuna, ea fiind la munca si ii era frica sa mearga acasa sa nu o taie si pe ea.
A fost prins bineinteles si inchis. Dupa cateva zile de la inmormantarea tatalui, baiatul era inchis la ospiciu isi tot chema mama si tatal si cand maica-sa s-a dus acolo si l-a intrebat de ce a facut asa ceva tatalui lui, ala nu stia nimic. Chiar plangea ca el isi iubeste tatal.
Ma rog, povestea a oripilat toata comunitatea de romani din sydney, chiar au vuit stirile din Sydney, fara sa se dea nume sau se raporteze ca ar fi fost roman, dar noi, cei din comunitate stiam adevarul.

Nici un copil normal la cap nu ar face asta, de aceea cred ca asta era schitofrenic sau chiar mai rau, daca ajunsese sa umble cu cutitul la el, doar ca sa faca rau cuiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un cumul de factori
de la retele sociale, la presiuni sociale, la anxietate, la proasta pregatire a profesorilor cand vine vorba de comunicare cu elevii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O explic prin faptul că bătaia e ruptă din rai. Și nu se aplică.

| Fatamuntilor explică (pentru sadrian46):

Discutand cu mama unei profesoare, am inteles ca nu ai voie nici macar sa ridici galsul la elev! Sa il bati nici nu se pune problema!
dar cand eram eu eleva se mai aplica corectii elevilor!

| sadrian46 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dacă elevului i se permite orice, să nu te mire că bagă cuțitul în profesor.

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si iti placea cand profesorii dadeau in elevi?
Aia era educatie?

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

NU chiar bataie.
Gen tras de perciuni!

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Tot violenta fizica... cu ce drept un profesor sa agreseze fizic un elev?

adica inteleg ca e @sadrian46 a fost educat cu palma... de aia generatiile lor sunt cum sunt.

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Inteleg ce spui!
Nici cu vorba buna vad ca nu merge! Elevul de care spun provine dela un liceu bun, unde s-a intrat cu medie mare.S-a enervat ca le-a dat lucrare de control, a venit cu cutitul de acasa! Si banuiesc ca nu era pentru a-si intinde untul pe paine!

| Miruna333 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta nu e corectie, E abuz.

| Miruna333 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Niciun om pe lumea asta nu are dreptul sa te atinga!
Ce educatie ii oferi copilului? Sa-i arati ca violenta e ok? Fereasca. De asta generatiile voastre sunt batute in cap, ati ramas asa de cand erati,, educati'' cu pumni in cap.

| suntserios a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E clar ca elevul avea niste probleme de comportament.
Care nu se rezolvau cu palma de catre profesori ci de catre un bun pedagog si parinte care ar fi observat problemele... dar profesorii nostri numai buni pedagogi nu sunt

| wildthing a răspuns (pentru Miruna333):

Care generatii sunt batute in cap? Generatiile educate in trecut au construit ceva, pe cand tinerii de astazi nu mai stiu nici macar sa scrie corect.

| Fatamuntilor explică (pentru Miruna333):

Eram prin clasa a 7 sau a 8. Aveam clasa la parter.Veneam de la ora de sport.Clasa noastra era cu trecere in alta sala.Am intrat cumintei in clasa si am asteptat sa vina profa la ore.Dar nu a venit, iar cineva facuse treaba mare in fata clasei..Nu ne-a dat voie sa iesim tot pe usa, ca pusese o harta acolo.Majolitatea am iesit pe geam, care dadea spre strada.Ne-a vazut femeia de servici, a mers la director.Ne-a chemat in curtea scolii, pe baieti i-a pus sa alerge prin curtea scolii, apoi i-a trasde percuni iar noi fetele trebuia sa aducem la scoala 3 kg de muguri de brad! Tata cred ca nici acum nu stie pentru ce a cules in locul meu!

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Mai bine-i lasi sa faca orice vor, inclusiv sa infiga cutitul in gatul profesorului, nu?!winking (sper ca sarcasmul e evident, asta pentru cei cu intelect limitat, educati dupa regulile/valorile moderne)winking
Ce ti-e si cu "progresismul" asta!

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Nu, mai bine ai grija de ei si ii educi asa cum trebuie. Bataia e apanajul celor cu lipsa totala de educatie. Gen cum era regimul comunist care a educat generatiile pe care le slavesti tu mai sus. Generatii educate in frica si teroare. Generatii care sunt acum batraii incapabili sa se adapteze si scriu "progresismul" intre acolade.

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Sa te adaptezi la ce bah? La incultura? La valori false? Hai sa vedem ce vor construi acesti "minunati tineri", educati in "progresism". Sunt inculti bah! Cei mai multi nu stiu nici macar sa scrie corect!

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Sunt inculti ca au fost educati de generatiile educate cu palma

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Nici macar tu nu intelegi ce vrei sa spui. Cu siguranta nu stii despre ce vorbesti si te rog sa nu-mi mai scrii, pentru ca nu-ti voi mai raspunde. Ma plictisesc teribil conversatiile cu oamenii spalati pe creier, al caror nivel de intelegere e...limitat.winking

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Propavaduiesti bataia la copii si pe urma ii faci spalati pe creieri pe aia care nu promoveaza violenta... tare asta. Caracter mare. Om mare. Om puternic care stie ca doar cu bataie se poate impune

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Ok, o sa cobor si-ti voi explica pe intelesul tau. Nu propovaduiesc nimic, pentru ca nu sunt popa. Nu promovez bataia, ci disciplina. Ti-am dat nefolositor si eronat, nu pentru ca as fi pentru violenta fizica, ci pentru ca am "mirosit" ce esti... unul de-ala care considera ca elevul poate face orice, in numele valorilor "moderne". Acum, te-as ruga sa nu ma mai fortezi sa-ti raspund, pentru ca ma plictisesti teribil.

| Miruna333 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Groaznica poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

M ai mirosit greșit. Ai nasul înfundat. Doar la întrebarea asta am susținut în mai multe răspunsuri că e nevoie de metode pedagogice și nu am sugerat nicăieri că elevul trebuie să poată face orice. In schimb tu mirosi a smardoi. Poate nu e prea târziu, poate poți cere ajutor pentru traume din trecut sa înțelegi că violența nu e calea buna

| sadrian46 a răspuns (pentru Miruna333):

Niciun om pe lumea asta nu are dreptul sa te atinga!
Serioos? Și când bagi cuțitul în gât la profă fiindcă a îndrăznit să îți dea test, nici atunci?

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Cum de nu mi-a picat fisa de unde ai gandirea asta mizerabila... si cica nu esti popa, dar ai aceeasi gandire ca ei

https://adevarul.ro/......56417.html

| Miruna333 a răspuns (pentru sadrian46):

Si ce-i faci? Il lovesti?

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Gandire mizerabila au specimenele de genul tau, care habar nu au pe ce lume traiesc, dar ei au opinii si simt si nevoia sa infecteze spatiul public cu ele.

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Deci eu nu am voie sa am opinii... avand in vedere ca opiniile mele indeamna la educatie corecta non violenta.

Tu care vrei sa ii dai cu capul de tabla. e ok sa ai opinii nu?
Adica opiniile care indeamna la vatamare corporala sunt ok, alea care indeamna la educatie corecta si atenti asupra psihologiei copilului nu?

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Bah tu esti sanatos la cap? Cand am indemnat eu la violenta?! Ce-i tot dai cu violenta?! Am zis disciplina bah! Si asta se impune prin masuri dure! Nu bataie, ci sanctiuni aspre! Daca are abateri peste o anumita limita, sa fie exmatriculat, nu mangaiat pe crestet si rugat ca data viitoare sa nu mai faca. Acum lasa-ma in poola mea in pace, ca deja mi-e scarba de tine si chiar nu-mi face placere sa-ti tot raspund! Si nu-mi mai da link-uri, ca doar nu-ti imaginezi ca le si accesez.

| Drimmero a răspuns (pentru Miruna333):

A nu, il mangai pe umar, ii dai si o ciocolata si il lasi pe ala sa bage cutitul in tine, serios acum...cand iti e viata pusa in pericol indiferent de cum te ataca iar tu ripostezi se numeste legitima aparare care e absolut legala, chiar si daca singura solutie sa scapi de atacator e sa-l omori tot in legalitate de afli,...tu fiind cu mainile goale iar el cu arma dar aici deja e alta extrema insa exista si scenarii d-astea. Tu esti singura persoana care trebuie sa-si pazeasca spatele, pana vine politia te omoara un handicapat d-asta de 2 ori, trebuie sa intelegeti ca poti sa mori si cu politia pe strada, legea nu iti salveaza viata intotdeauna iar in situatia asta trebuie sa fii pregatit sa ripostezi prin orice mijloace pentru a-ti salva pielea, nu te incalzeste cu nimic daca tu intri in pamant din cauza unui nemernic iar legea se aplica sau nu se aplica, decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa vorba cantecului.
Voi ati uitat cazurile Onesti, Caracal sau bataile pe care le iau diversi activisti cu politia de FATA, cazuri cand politia a fost total imbecila, tu esti singura persoana care isi poate asigura spatele si nimeni altcineva, legile sunt pe hartie, viata ta e mai presus de ele.

| Drimmero a răspuns (pentru wildthing):

Mie nu-mi vine sa cred ca o fapta ca aia de ieri e scuzabila cand fapta e una grava care se putea finaliza cu o crima a unei persoane nevinovate, adica blm nu vorbim ca i-a dat o palma, a injurat-o sau ceva minor unde se putea sanctiona strict cu pixul in consiliul scolii, ala a sarit cu cutitul la gatul ei= tentativa de omor, plus de asta cand tu iei ditamai maceta la scoala atunci esti constient de ce vrei sa faci cu ea, se numeste discernamant si premeditare, deci nu mai e nimic scuzabil, probabil nu profesoara a fost tinta si a fost o actiune de moment dar cineva tot ar fi fost victima, atunci repercusiunile trebuie sa fie pe masura, mai intai corectie fizica apoi legal, oricum legal n-o sa primeasca mare branza pentru ca e minor deci o sa scape usor, au scapat criminali pe buna purtare si nu scapa un biet plod cu un cutitas de bucatarie care doar a "zgariat", cu putin 'noroc' acum ii canta popa bietei femei, exista in lume multi criminali minori care au facut niste fapte execrabile ce meritau lichidati pe loc. Criminalii nu au varsta, pentru mine tot specimene sunt indiferent ca sunt minori sau batrani si am 0 compasiune pentru ei. Csampar ala a facut prima crima la 16 ani deci era minor si dupa aia au mai urmat 6 oficiale cu dosare, cine stie cate neoficiale o mai fi avut, ala nu mai trebuia sa iasa din parnaie cat traieste si totusi acum e liber printre oameni, multi pusti il venereaza ca fiind un exemplu, nu mai e nimic de comentat, acolo s-a ajuns ca societate. A luat-o lumea razna de tot, doar ma uit prin comentarii si privesc ce se intampla si pe strada si vreau sa se opreasca planeta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Miruna333):

Până îi sună apa în cap.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

,,Nu, mai bine ai grija de ei si ii educi asa cum trebuie. Bataia e apanajul celor cu lipsa totala de educatie. '' De acord.Si cred ca ar merita adus in vorba sistemul de invatare de la nordici unde chiar daca nu facem comparatie intre programa scolara, toate celelalte sunt cat se poate de relevante: nu exista bariera aia de frica intre profesor si copil, ci exista un respect castigat prin faptul ca profesorii sunt prietenosi, dar totusi fermi.Se imbraca normal, casual, nu ca la noi, unde zici ca lucreza toti la primarie si sunt CEO's, au un numar mici de elevi pe clase, si se ocupa pe cat de mult posibil de fiecare.

Nu exista activitatea aia plictisitoare din saptamana altfel in care un nene vorbeste de fenomenul de bullying, ca sa le intre pe-o ureche si sa sa iasa pe alta, ci intreaga programa abordeaza acest subiect pe tot parcursul anului. Apoi copiii sunt incurajati constant sa isi dezvolte increderea in ei, abilitatile de invatare si concentrare, creativitatea etc.Cand ajung la adolescenta, cred si eu ca daca au acumulat aceste valori nu simt deloc nevoia de a se da mari, a bate/hartui pe altii, sau alte chestii negative atat de prezente in scolile romanesti.

Nu zic ca profesorii nu sunt indreptatiti sa faca pe nebunii cand au de-a face cu comportament ca atare din partea elevilor, dar totusi.Mie si acum mi-e scarba de profa de mate care, desi eram clasa a 6-a, ne dadea exercitii de clasa a 7-a, militand masiv pentru pregatire in privat, tot la ea. In clasa a 7-a ne dadea de a 8-a, ne baga pe gat culegeri(trebuia sa le cumparam obligatoriu, inclusiv pentru olimpiade, desi doar 3 din clasa participau). Daca nu stiam (si evident ca multi dintre noi nu stiam), ne facea prosti si ne repeta saptamanal la toata clasa cum vom ajunge in Spania la cules capsuni. Asta nu e scoala. Si e destul sa ai doi astfel de profesori, plus abilitati diferite, ritmuri diferite de invatare, incat sa ajungi sa urasti scoala sau sa ai probleme cu propria persoana mai incolo.De cei din familii disfunctionale nu mai zic, iar cu astfel de profesori e clara treaba.

| Drimmero a răspuns:

E o problema foarte mare si destul de extinsa la tineri in scoli, nu neaparat in Romania, ci in toata lumea. Agresivitatea si bullyingul au multe cauze cum ar fi lipsa educatiei primite acasa, traume, probleme psihice, presiune sociala, etc. Unii se pot da pe brazda cu vorba buna, un lugu-lugu din partea profesorilor, o atentie mai mare a parintilor pentru a-si educa plozii, pe cand altii nu se cumintesc cu vorba buna iar atunci lucrurile sunt ceva mai complicate, nici profesorii nu sunt cei mai cei pedagogi dar le dau si lor dreptate ca au parte de specimene care le perturba orele, sunt nesimtiti cu ei total degeaba, ba mai grav unii vin cu cutitul sau diverse arme si sar la gatul profesorilor, pai din momentul ala meriti calcat in picioare cand vii cu arme albe la scoala cu gandul sa faci rau, nu mai conteaza ca esti minor sau nu, ai venit cu arme d-astea si ai atentat la viata cuiva, cum a fost cazul cu profesoara injunghiata ieri, putea sa-i atinga o artera importanta sau sa-i faca o plaga mai mare si putea sa o omoare, am inteles ca a fost superficiala rana generata de cutit spre norocul femeii. Copilul ala pentru fapta aia sau oricare ar fi facut la fel ar fi meritat o mama de bataie, ori de la parinti, ori de altii pentru ca se pare ca unii se educa doar prin bataie atunci cand ajung sa faca d-astea, doamne fereste nu vreau sa cobesc dar daca mama era in locul profesoarei eu nu ma mai controlam, veneam intr-un suflet la fata locului sa vad daca mama e bine, mai ales daca o vedeam cu rani cred ca vedeam rosu in fata ochilor si daca il vedeam pe individ il luam la pumni chiar si de fata cu politia, nu sunt vreun bataus sau ceva de genul dar pana mea era vorba de mama nu de oricine, asa ceva nu se trece cu vederea. Asa ceva nu se poate, daca ai traume du-te si trateaza-te, mergi la psiholog/psihiatru, discuta cu familia, nu ai scuze sa omori lumea si sa fii iertat ca ai probleme comportamentale, trebuie sa primesti repercusiuni pentru faptele tale, toti avem zile mai proaste dar asta nu inseamna ca avem dreptul sa luam la noi cutite si sa injunghiem lumea doar pentru ca suntem niste ratati, in societate trebuie sa porti omeneste nu sa fii ultimul salbatic sa faci rau cuiva.
Si astia care dau bullying unor copii mai slabi decat ei... am mai discutat subiectul asta aici si nu numai, problema la ei este ca sunt prea protejati, nu se iau masuri, victima e mereu de vina iar atunci nu-ti ramane ca victima sa faci decat sa practici un sport de contact iar atunci cand au chef de bullying sa ii coafezi si machiezi frumos cu niste violet pe la ochisori, garantez ca dupa aia in 99% din cazuri persoana in cauza nu se mai atinge de tine daca s-a ars o data, te va evita, nu mai sufla in fata, stie ca si-o va lua iar.
Nu sunt neaparat de acord cu violenta dar pe unele specimene le cumintesti doar cu pumnul, cu vorba buna nu merge mereu iar acolo unde nu merge vorba buna te impui cu forta mai ales daca situatia degenereaza si se pune problema sa-ti puna tie in pericol integritatea fizica, mentala, emotionala sau mai grav viata, atunci nu mai e loc de interpretare. Cat timp am fost elev am avut si colegi specimene d-astea dar pe vremea cand eram elev inca mai mergeau obiceiurile comuniste, bateau profesorii ca la fasole la ei, acum nu prea se mai permite, atunci astia care si-o cautau luau bobarnace, suturi in dos, educare prin umilinta in fata clasei si tratamente d-astea iar parintii erau la modul " Domn profesor, daca nu e cuminte sa-l urecheati", nu se punea problema ca directorul sa-l dea afara pe profesorul ala, tot elevul era depunctat pentru indisciplina si primea si cateva scartoafe dupa ceafa.

| dullcat a răspuns:

Aceste iesiri devin tot mai exagerate si extreme cu fiecare generatie, fiindca nu se impune o limita sanatoasa acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

E un plan, asa se distruge o tara, o societate. E ca la razboi, ii ataci punctele strategice. Unul dintre aceste puncte strategice e zona ce include 3 elemente interconectate: tineretul, invatamantul, viitorul.
Se vrea distrugerea copiilor/tinerilor, pentru ca viitorul sa nu existe.
Totul se face in numele valorilor moderne/liberale, desigur.
In numele libertatii/democratiei, elementele negative nu mai pot fi tinute in frau si ajung sa creada ca pot face ce vor, inclusiv o tentativa de omor asupra unei tinere de 26 de ani, profesoara de limba japoneza, care incerca sa-si faca datoria, aceea de a fi un dascal bun, de a-si determina elevii sa invete.

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Nu pot sa cred ca cineva a considerat eronat si nefolositor un raspuns in care nu sustin violenta asupra copiilor. Esti mare vericule. Cred ca iti provoaca si placere cand lovesti copii nu?

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

"Vericule", exista copii care comit infractiuni extrem de grave...si nimeni nu are voie sa incerce sa-i disciplineze, pentru ca apar exemplarele "progresiste" cum esti tu, care se cred mari moralisti daca mesteca niste clisee.winking
Apropo, vrajeala asta ieftina/vomitiva poti s-o incerci in alta parte...ca sa fie clar, nu am lovit vreodata un copil si nu-mi provoaca placere sa lovesc un copil.

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Ia zi tu. cine sunt copii care comit cele mai grave infractiuni?
Cei care au vazut violenta in jurul lor si asa au crescut?
Sau cei care au vazut educatie si afectiune?

Apropo, tu cata bataie ai luat cand erai mic? De acum doresti sa vezi in jurul tau doar violenta asupra copiilor?

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Esti pe langa. Nu intelegi nimic. Auzi la el..."De acum doresti sa vezi in jurul tau doar violenta asupra copiilor?" Nici nu stiu de ce m-am bagat in seama cu tine, trebuia sa-mi fie clar ca nu poti mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Aia e, cand ai fost educat cu bata e greu sa sustii o discutie. Poate daca te amenint cu bataia sa poti sustine discutia... de frica

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns (pentru wildthing):

Asa e ca ai fost batut cand erai mic si radeau ceilalti copii ca aveai penisul mic?

| LordCristobal a răspuns:

Cateva cauze ale agresivitatii din scolile din Romania:
1.Mediul toxic de acasa sau anturajele dubioase care il fac pe un copil sa fie agresiv fara sa vrea.
2.Lipsa educatiei ii face pe unii copii sa creada ca toti le sunt inferiori.
3. Expunerea copiilor la materiale online daunatoare care le pot stimula violenta si agresivitatea(pornografie sau alte materiale violente).
4.Proasta pregatire a profesorilor care ii trateaza pe elevi ca pe niste oi.

| CleanHeart a răspuns:

Oare de ce se întâmplă
Pai daca nu are răbdare nimeni sa ii explice copilului zi de zi ce e bine și cum sa procedeze în viața și mai degrabă e pierduta răbdarea și se folosesc alte măsuri și normal că un copil devine și mai rău, cu îndrumare și educație se rezolva totul

| UserRo10 a răspuns:

Toate problemele de acasa se rasfrang la scoala deoarece e singurul mediu unde copilul crede ca poate domina

| DeMicUnCălător a răspuns:

Singurul om care poate lovi copilul, este Mama, Nu tatal, nu profesorul, Nimeni altcieva in afara Mamei.
Acum. Cănd vine vorba de elevul care și-a injunghiat profesoara, pot spune doar atăt. Nici un profesor nu merită așa ceva, Și nici un elev nu lovește cu cușitul un profesor care nu la impins pănă acolo.
In clasa a 4-a am avut o invțătoare grasă care mă bătea cu nuiaua. Pe mine n-a reușit să mă distrugă emoțional, Insă nu toți băieți sunt ca mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș dori să dispară agresivitatea din școli...

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Mediul în care un copil trăiește spune totul.
Dacă a asistat la rândul sau la anumite momente ce le au marcat, de violenta, atunci simte nevoia sa facă fix ce a văzut( în familie, online, etc).
Un copil de școală primara ( primul ex) trebuie să fie într o relație buna cu părinții, sa trăiască într un loc unde se simte în siguranță și să participe la diverse activități, de preferat fizic.
Iar părinții trebuie totuși sa ii explice copilului ce este ok și ce nu, fără a ridica tonul sau a face sa para " interzis sa faci x sau y lucru", ci " și eu am trecut prin ce treci tu, rezultatul nu este unul plăcut ".
Un copil care duce lipsa și de atenția părinților ( pentru ca au loc de munca, unul dintre cei doi părinți este plecat, etc) îl face pe acesta sa caute atenția în alta parte, o agenție fie pozitiva fie negativa.
Consider ca un părinte își poate ajuta copilul sa depășească o problema sau sa îndrepte o greșeală banala și fără sa îl certe sau sa îl bata pe motiv ca " bătaia este rupta din rai" pentru ca asta nu îl ajuta pe copil sa înțeleagă ci sa își minta părinții și sa vina acasă cu frica ( dacă iau o nota proasta, de aici și acele episoade probabil, pentru ca ajungi sa te compari cu x care a luat 10 și altul care a luat 5. ), iar părintele cu siguranță fiind competitiv îl cearta pe cel de 5 ca nu este precum cel de 10 și poate sa primească și pedepse.

În gimnaziu copilul totuși este conștient de ce face și aici încep acele prietenii toxice și dorința de a părea cool în fața altora.
Dacă pentru cel de școala primara totuși mai existau șanse pentru un copil de gimanaziu sunt cam pierdute dacă părintele nu își schimba atitudinea și dacă nu poarta o discuție despre gravitatea lucrurilor.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Proasta educație din partea părinților, faptul că nu-și fac timp pentru copii, nu știu să comunice cu ei, cum să-i asculte, sunt multe abuzuri în familii despre care nu se vorbește. De asta elevii se ascund de părinți cu diverse, sunt ultra-secretoși, se bagă în fel și fel de anturaje pentru atenție (de care nu au parte acasă). Suntem o nație plină de oameni cu tulburări de personalitate și anxietate, netratați. Dacă acel copil ar fi fost dus la medic, pentru terapie și tratament, nu s-ar fi ajuns acolo. Valabil și pentru alți copii cu probleme de comportament. Din punctul meu de vedere, soluția ar fi ca ora de psihologie să nu lipsească, începând cu clasa a 5-a, cu metode practice, teorie și exerciții aplicate, ca să se descopere și să înțeleaga natura umană.