| CataCatalin994 a întrebat:

Ai nevoie de viza pentru a te muta permanent in Spania si pentru a deveni cetatean spaniol?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CataCatalin994 explică (pentru sadrian46):

Deci nu conteaza ca Romania nu e in Schengen? In Danemarca e la fel? Daca vreau sa ma mut acolo permanent, nu am nevoie de viza?

| sadrian46 a răspuns (pentru CataCatalin994):

Dacă ai buletin, carte de identitate, poți să intri in Danemarca. Ca să stai acolo la nesfârșit, adică să te muți acolo, este altă problemă. Poți să stai fără să faci nimic, dacă ești foarte bogat, să îți pemiți un sejur perpetuu acolo. De notificat, acolo sunt venituri salariale în medie de trei ori mai mari ca la noi. Dar prețurile și impozitele sunt pe măsură. Deci tehnic nu te poți muta acolo fără să muncești ceva. Poți munci ceva temporar și ocazional la negru dar aceasta se întâmplă foarte rar, acolo legile se resprctă nu ești în Italia sau în Grecia, nu poți dormi prin parc, că e cam răcoare. Astfel ai nevoie de permis de muncă, care nu se eliberează ușor, poate dura și 3 luni, în care ai nevoie de o serie de dovezi că ai un domiciliu acolo, nu în parc, etc. Deci nu viza este o problemă să te muți acolo, să trăiești acolo o perioadă, ci toate cele de mai sus. Să te muți definitiv, adică să dobândești cetățenie, să-ți iei gândul. Te întreabă ce motiv? Nu ai motiv, te duci înapoi acasă. Viza? Nu, buletin. Ești în UE.

î

| JicaContra a răspuns (pentru CataCatalin994):

Confunzi Schengen cu UE, noi suntem in UE, asta da un numar de, drepturi, printre care si dreptul la munca oriunde in UE, iar pe tine asta te doare, daca nu esti bogat, trebuie sa ai din ce trai, iar oricum ai si dreptul sa locuiesti oriunde in UE

stiu pe cineva care lucreaza sezonier, barmanita in Palma de Mallorca, si CHIAR nu ar trebui sa plece din Spania in afara sezonului pentru ca, in lunile in care nu lucreaza primeste ajutor de somaj

| CataCatalin994 explică (pentru JicaContra):

Deci cu buletinul doar, poti sta pe termen nedefinit in Spania sau Danemarca, poti cumpara locuinta etc, atat timp cat muncesti si te tine buzunarul?
Deci faptul ca nu suntem in Schengen nu face absolut nici o diferenta?

| JicaContra a răspuns (pentru CataCatalin994):

Schengen e doar o chestie de granite, si ma rog, coruptie, tarile care nu sunt in Schengen au granite mai nesigure si coruptie mai ridicata, insa drepturile de cetatean UE se aplica categoric si in afara Schengen-ului