Întrebare recomandată | aimullah123 a întrebat:

Ai voie sa ai la tine pe strada spray paralizant, cu piper sau lacrimogen? Daca cineva te ataca si le folosesti savarsesti vreo infractiune?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Ai voie sa il folosesti dar numai in legitima aparare, respectiv impotriva unuia care incearca sa te agreseze fizic.

| mgtow a răspuns:

Unii au pistol la ei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai voie, fiind ilegal.

| Mosotti a răspuns:

De obicei ai voie ca de aia exista si sunt si legale fara permis.

Insa intrebarea pe care eu mi-am pus-o mereu, cum demonstrezi ca nu i-ai dat abuziv? Ca ala nu va recunoaste ca te-a atacat.
Aici e aici.
Ca daca-i dau aiurea o patesc eu, daca ma ataca si ii dau, o pateste el, dar cum se pune in evidenta?!

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă sunteți singuri, e cuvântul tău, contra cuvântului lui. Aici procurorul decide cine a fost băiatul rău.
Dacă sunt martori, ei pot depune mărturie.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, e cam complicat. Daca eu am scos banii de la bancomat, e clar cine era raul, dar cand nu e dovada si nici martori nu sunt, e nasolie.

| aXy99 a răspuns:

Se va retina ca circumstanta atenuanta excesul scuzabil, dar vei fi acuzat pentru infractiunea de omor pentru ca ai depasit limitele legitimei aparari.

| gabicoo a răspuns:

Ai voie pe stradă cu portofelul plin și telefonul cel mai scump, ambele la vedere în buzunarul de la spate. Ai voie să te plimbi prin locuri ferite și întunecoase. Știi cum se spune: "Scoate portofelu, scoate și mobilu / Dă-le lu copilu!"

| alina2k18 a răspuns:

1. Da, ai voie.
2. Cat timp il folosesti pentru autoaparare nu savarsesti o infrectiune, daca te iei la cearta cu unu si ii dai cu spray lacrimogen fara sa iti faca nimic fizic atunci da, savarsesti o infractiune.

| Bizon95 a răspuns:

Ioandelasal ti-a citat litera legii
eu te pun sa te gandesti singur:
crezi ca s-ar mai vinde chestiile de genul asta daca ar fi ilegal sa le porti?

| DarthNiger a răspuns:

Da ai voie, insa il poti folosi decat strict in legitima aparare.

| Nimeni10 a răspuns:

Ce spray?
Direct barosul.

| danaieladaniela a răspuns:

Da ai voie

| Iubireameamika a răspuns:

Da ai voie, atata timp cat nu ataci, doar sa te aperi de dementii

| GabrielYT a răspuns:

Acuma ma gandesc ca nu mergi tu prin locuri uitate de dumnezeu numa ca ai chef de o plimbare.