| poly_4749 a întrebat:

Ai voie sa opresti la indicatorul"stationare interzisa"? dar sa stationezi la "oprirea interzisa"?

Răspuns Câştigător
| Dj Boalca a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca stationarea mai mult de 5 minute se considera oprire, daca pleci din masina si ai oprit motorul fie si pentru 20 de secunde se numeste tot oprire

| JeStieKungFuDaNuStieKarate a răspuns (pentru Dj Boalca):

Care e diferenta dintre oprire si stationare, tu daca ai rosu la semafor, opresti, nu stationezi la semafor laughing)) mai si dezinformezi aiurea cumetre

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@DJ Boalca: e exact pe dos. Nu stationarea mai mult de 5 minute se considera oprire, ci oprirea pentru mai mult de 5 minute se considera stationare. Oprire inseamna imobilizarea vehiculului, nu are nici o relevanta perioada de timp, oprirea motorului sau parasirea autovehiculului.

Revenind la intrebare insa, la indicatorul "stationare interzisa" poti sa opresti, cu conditia sa nu pleci dupa cel mult 5 minute.
La indicatorul "oprirea interzisa" nu ai voie sa opresti, deci nu ai voie nici sa stationezi.

| dof21 a răspuns:

La stationare poti opri, la oprire nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa te opresti la stationare interzisa, dar la oprierea interzisa nu