| muziclive a întrebat:

Ajutooooor! O bătrână în Piatra-Neamț este neajutorată. Am fost ieri pe la ea si era nemânacată și însetată. E grav bolnavă. Vă rooog, cum aș putea să ajut?
Nu are familie

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i cumperi mincare cum sa o ajuti, dar ea nu are familie? Copii nepoti stranepoti, tu de unde o cunosti? Ar trebuii sa o inscrie la cantina socială sa i dea ei mincare ca fiind batrînă sigur are o pensie mică si nu se poate descurca.

| Wr3nch a răspuns:

Ii duci apa si mancare. Eventual cauti un ong care sa o viziteze mai des si sa o mai ajute.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Te duci la Primăria de care aparține la biroul Social si le spui care este situația. O faci in scris si o dai la registratura pentru a fi inregistrata. Ceri numarul de inregistrare dau o xeroxezi si sunt obligati sa treaca numarul si pe copia xeroxata. Se vor ocupa ei de restul. Tu daca poți sa o mai vizitezi si sa ii duci cele necesare, dar mai important este sa monitorizezi ce va face Primăria cu ea. Succes!

| muziclive explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am rezolvat! Mulțumesc!

| Madalina1837 a răspuns:

O puteti ajuta cu cele necesare, daca aveti posibilitate. De asemenea puteti posta cazul pe Facebook/ Instagram in diferite grupuri sa va puteti mobila mai mulți și să o ajutați happy