| MariaAna59MariaAna a întrebat:

Ajutor TPU, mama e la muncă in Italia pentru un trai mai bun, tata a murit acum 4 ani, eu am 12 ani si o sora de 19, poate pare ciudat dar am un iubit tot de 19 ani. Sora mea a aflat de el si a aflat că am întretinut relatii sexuale, el mi-a zis ca daca nu o fac se desparte de mine, dar eu il iubesc si am facut-o. Chestia cea mai rea e ca a aflat sora mea si ea e ca o nebuna, nu are probleme mintale dar la nervi sa te tii de ce apuci.
Mi-a verificat telefonul, a aflat de iubitul meu si a aflat si de relatia sexuala acum o zi, mi-a zis ca se va duce la politie si ca va face puscarie iubitul meu. Chestia e ca nu vreau sa faca puscarie, sora e rea i-am zis ca eu mi-am dat acordul dar a zis ca tot va face puscarie si eu voi fi pedepsita. Chestia e ca sunt cu el de o luna.
Cum o calmez pe sora nebuna? Si o fac sa inteleaga ca il iubesc si nu vreau sa i se intample ceva rau? Am vorbit azi cu ea si a zis "aia nu e iubire e pedofilie, el s-a folosit de tine iar tu copil retardat l-ai urmat orbeste, acum ai o alegere ori ii tii partea si ma enervezi la culme pana ii zic lui mama si vezi tu dupa ori stai cuminte in camera ta la televizor ca orice copil de 12 ani si mananci bomboane fara gandul la iubi scumpi al tau si ma lasi sa rezolv totul eu singura. Of daca era tata doamne daca auzea de asa ceva era mort pedofilul ala, tu nu gandesti copile? Tu ai mintea numai la iubire oarba? La invatat si jocuri de copii nu te gandesti? Pleaca ca nu vreau sa te vad lasa-ma sa ma calmez!"

Daca politia afla ca eu am vrut asa ceva el va mai pati ceva? Sora-mea va pati ceva pentru ca a apelat la politie aiurea daca el nu va pati nimic afland ca eu am vrut?

Il iubesc nu il vreau la inchisoare si nu cred ca e normal ca sora mai mare sa nu tina cont de ce zic eu! Nu e drept daca eu vreau sa nu faca reclamatie la politie ea tot va vrea!

Are multe calitati dar gura si nervii o strica, stie sa gateasca si o face chiar bine, curat face, casa straluceste, ceva daca nu pun la locul lui face scandal, e jucausa mereu, grijulie si nu imi da voie sa ma uit la filme la care se uita ea pe pro tv sau happy sau orice alt canal tv, dar e nebuna acum, cum sa nu tii cont de mine? Am si eu o parere.

Ea zice ca parerea nu conteaza ca sunt minora si ala major si m-a santajat+ relatii sexuale = inchisoare si zice ca ar trebui sa imi tin gura inchisa sa nu afle lumea ca lumea e rea si o poate folosi impotriva noastra ca barfeste si critica.

Cum o fac sa inteleaga ca nu mai sunt un copil?

Ea zice ca dupa 18 ani fac ce vreau, acum sunt responsabilitatea ei si a mamei si ca sunt un copil mucos.

Sa nu intelegeti gresit, ea nu vorbeste urat de obicei dar la nervi ar fi bine sa iti astupi urechile.

Cum o fac sa renunte la ideea asta cu politia?

Iubitul meu mi-a zis astazi pe mesaje ca pot pleca la el.

Pot merge la el?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sora ta face denunt penal iubitul va fi condamnat pentru act sexual cu un minor sub 14 ani, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Fapta prevăzută la alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani."
Va fi incadrat la alin.5 si poate fi pedepsit cu inchisoare de la 5 la 12 ani.
Nu poti merge la el, va fi si mai rau pentru el.
P.S.Scuza-ma ca-ti spun asta. Mie mi se pare ca esti foarte naiva (ca sa fiu eufemistic), aproape sigur ca te foloseste si apoi iti va da un sut.

| Eireann a răspuns:

Nu conteaza ca ai vrut sa faci sex cu el, la 12 ani se considera ca nu ai discernamant. Plus ca te-a manipulat -daca nu zicea ca se desparte de tine nu te-ai fi culcat cu el. Nu inteleg nici de ce un barbat adult sta cu o copila de gimnaziu, de ce nu sta cu el o fata de varsta lui?
Si e normal sa sune la politie sora ta, esti un copil si ea este responsabila pentru ce se petrece cu tine.
Daca te duci la el o sa faci situatia si mai rea.

| MariaAna59MariaAna explică (pentru Eireann):

Nici nu mai conteaza sora mea a plecat de pe la 8 la secţia de politie, nu am putut să o opresc a zis să îmi vãd de copilãria mea