| SaveTheNature a întrebat:

Al 3 -lea razboi mondial nu poate fi evitat. Pentru cei care se pricep la istorie, politica si geografie am o intrebare.
Care tari credeti ca vor fi evitate de al 3-lea razboi mondial dupa parerea voastra?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde concluzia ta, atat de transanta?
Nu cred ca o sa fie un alt razboi mondial, mereu sper ca politicienii au invatat din erorile trecutului si nu le vor repeta.
Si apoi, luand de buna afirmatia ta, nu prea o sa existe tari neafectate, tinand seama de armele de distrugere in masa existente si riscul major de a fi folosite, mai ales de partea care ar fi pe cale sa piarda si apoi ar urma escaladarea.
Folosirea acestora ar afecta intreg globul, ar putea chiar sa duca la pieirea unei bune parti din omenire.
In urma cu multi ani am citit o carte-avertisment intitulata, daca bine imi amintesc, "Ultimatum - ultimele zile ale unui razboi atomic", este foarte sugestiva. S-auzim si de bine!

| Zangetsu a răspuns:

Elvetia care e mereu neutra si antarctica

| WR104 a răspuns:

Nauru.

| Niiiicu a răspuns:

In pricipal ar fi elvetia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somalia. E atat de naspa acolo ca nici al treilea razboi mondial n-ar vindeca-o...
Nu ca zic, dar ai vreun glob de sticla, sau o tablita Ouji de citesti viitorul, ca mama Omida?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Ce te face să crezi că o să fie unul?

| hahaha a răspuns:

Niciuna. Cele 2 razboaie mondiale au fost esuari de a impune o ordine mondiala. Parerea mea este ca a 3a va fi cu noroc si suficienta pentru a duce la capat un plan complex.

| SnYcK3rS a răspuns:

Societatea a evoluat destul de mult. Acum numai e razboi cu sabia si cu pusca. Acum te controleaza economic, sunt institutii cum e FMI, te imprumuta cu bani da iti pune o serie de conditii ce trebuiesc respectate ..privatizari, disponibilizari, etc

| Ionutz_Radw_1997 a răspuns:

Roaga-te sa nu vina un al 3-lea razboi mondial gandeste-te care eu fost distrugerile din perioada 1sept 1935-15aug 1945 cu armamentul ala clasic dar cu armamentul modern din ziua de azi va fi distrugere in masa...