| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani(am buletin) si vreau sa merg in Germania timp de 2-3 zile. De ce acte mai am nevoie?

Răspuns Câştigător
| blablabla66 a răspuns:

Procura de la parinti facuta la notar cum ca sunt de acord sa te lase, si cazierul judiciar al insotitorului. Si eu am 16 ani si am mers acum 3 sapt.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| blablabla66 a răspuns (pentru bursuc001):

Te rog nu mai da informatii eronate. Toata lumea stie ca declaratia de la parinti este esentiala. In cazul unui insotitor major, altul decat un parinte, cel mai important este CAZIERUL JUDICIAR al insotitorului, iar in link-urile lasate de tine nu vad chestia asta. Ori te informezi calumea, ori nu raspunzi. Unii ar putea sa se ia dupa raspunsul tau. De exemplu, eu am ramas in vama la Nadlac din cauza unui notar timpit, care nu ne-a spus ca prietenul meu are nevoie de cazier care sa specifice clar: pentru insotirea unui minor in strainatate. Uite asa pierzi 400 de euro, banii pe autocar din cauza unei informatii gresite.

| bursuc001 a răspuns (pentru blablabla66):

Fetiţo : după ce că eşti PROST crescută, tu ai şi PROBLEME cu vederea sau cu "capul" :(
Ori, poate că NU ştii citi!

Unde ai văzut tu că am dat "informatii eronate"?

Tu zici : "Toata lumea stie ca declaratia de la parinti este esentiala."

Păi şi eu am zis ACELAŞI lucru : "Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria... "

Tu mai afirmi : "In cazul unui insotitor major, altul decat un parinte, cel mai important este CAZIERUL JUDICIAR al insotitorului, iar in link-urile lasate de tine nu vad chestia asta."

Păi şi eu am zis cam ACELAŞI lucru : "TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!"

Iar în link-urile indicate de mine se precizează foarte CLAR :
"Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:
* este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta extrasul de cazier judiciar si o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
* extrasul de cazier judiciar al insotitorului...
Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara. " - SURSA = cea de la linkul anterior :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

De asemenea, la celălalt link se precizează foarte CLAR :
"Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii sa desfasoare activitati de transport international (de ex. soferul autocarului, personalul de la bordul avionului etc.)

Atentie! Daca insotitorul minorului este alta persoana majora in afara de parinte, aceasta va trebui sa prezinte la iesirea din tara cazierul judiciar." - SURSA = cea de la linkul anterior :
http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

Deci, tu chiar ai PROBLEME cu vederea :(

Dacă tot ai fost PROST crescută şi îţi lipsesc cei 7 ani de acasă, te vei alerge cu un frumos IGNORE =))

O zi frumoasă!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Ai nevoie un parinte sau procura la notar.