| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani și zilele acestea va trebui să-mi fac buletin. De ce acte/ documente am nevoie și cât este valabil buletinul? (parca stiam ca până la 18 dar nu sunt sigură)

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mergi cu unul din părinți. E valabil pana la 18 ani apoi îl schimbi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să te însoțească un tutore/tutorele legal. Ai aici totul: https://www.google.com/......877159/amp

| JustStitch a răspuns:

Trebuie să mergi cu unul din părinți mama sau tatăl tău pentru a-ți face buletinul de 14 ani, care e valabil 4 ani și la 18 trebuie să îl schimbi. Mult succes!

| Justme79 a răspuns:

Unul din parintii tai va trebui sa mearga cu tine tu nu poti sa iti faci buletinul singura!

| iChristiaN47 a răspuns:

Pentru a-ți face actul de identitate (buletinul) trebuie să fii însoțit de un tutore. Va fi nevoie de certificatul tău de naștere. La intrarea în instituția publică de formare a actelor de identitate, vor exista persoane la ghișeu care să te îndrume mai departe cât și un polițist local. Vei primi o foaie față-verso în care vor fi completate date cu caracter strict personal. Acel date vor fi completate de către unul dintre părinții tăi (CNP, Adresă, Date legate de părinții tăi ș.a.m.d.) În consecință va fi nevoie doar de certificatul de naștere.

După ce completezi acea foaie, o predai în aceași zi și vei primi un număr de așteptare. În ziua aceea vei aștepta să ți se facă o fotografie după care în termen de câteva săptămâni (2-3 parcă) vei fi chemată să ridici buletinul.

| 500067790 a răspuns:

Stiam ca trebuie să merg cu un părinte dar multumesc oricum pentru răspunsuri

| PetruPetruPetru a răspuns:

DOCUMENTE NECESARE:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnată atât de minor, cât şi de părinte/reprezentantul legal;
- certificatul de naştere, original şi copie;
- actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care părintele/reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
- certificatul de căsătorie al părinţilor sau, după caz, certificatul/hotărârea de divorţ în cazul în care părinţii sunt divorţaţi, original şi copie;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate.

La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul se prezintă la ghişeul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, însoţit de unul dintre părinţi sau, după caz, de reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţă socială sau de persoana căreia i-a fost încredinţat în plasament, pentru a solicita eliberarea actului de identi¬tate.
În situaţia în care părinţii au domicilii diferite, cererea pentru eliberarea actului de identitate se semnează de părintele la care minorul are domiciliul, în condiţiile legii.
Pentru minorul care, deşi a fost încredinţat, prin hotărâre judecătorească, unuia dintre părinţi, locuieşte statornic la celalalt părinte, se solicita declaraţia de consimţământ a părintelui căruia i-a fost încredinţat, din care să rezulte că este de acord ca în actul de identitate al minorului să fie înscrisă adresa la care acesta locuieşte statornic.