| str a întrebat:

Am 15 ani si in toamna ar trebui sa plec din tara in Serbia pentru un concurs de arte martiale, impreuna cu instructorul si altii colegi problema e ca pasaportul meu a fost facut in 2008 iar anul acesta in luna martie a expirat. As vrea sa stiu daca pot trece granita si cu buletinul? Inafara de procura si buleti/pasaport ce alte acte mi-ar mai trebui? Am mai fost plecat in Spania, dar atunci aveam un parinte cu mine si doar de procura si pasaport imi aduc aminte.

Răspuns Câştigător
| cristy50 a răspuns:

Uite eu am 15 ani si am plecat acum cateva zile in anglia si am avut decat procura si buletinul cu mine si am trecut fara probleme in cazul din spania nu stiu intreba un prieten sau parintelui cu care esti sa se interese la prieteniwinkingtongue bft

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in Serbia se poate merge si cu cartea de identitate(nu buletin). Parintii tai vor trebui sa mearga la un notar public si sa dea o declaratie(nu procura) prin care isi dau acordul sa pleci in Serbia si indica un insotitor major, respectiv pe instructor, cu toate datele lui de identitate, inclusiv numarul si data eliberarii actului de identitate. In acest sens sunt prevederile art.30 din L.nr.248/2005. Numai bine!

| str explică:

Domnule Ioan, prin raspunsul dumneavoastra nu ati facut decat sa ma dezorientati, in intreabarea postata de mine poate am folosit o varianta mai putin corecta a documentelor necesare.In concluzie nu mi-ati fost de niciun ajutor.