| Alexandru_Tudurache_1999 a întrebat:

Am 17 ani, locuiesc in Anglia si as dori sa ma intorc in vacanta de vara in Romania, de ce documente am nevoie sa calatoresc singur cu avionul din Anglia in Romania si inapoi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de carte de identitate sau pasaport si de o declaratie a ambilor parinti si insotitor major.
Declaratia si insotitorul sunt necesare doar pentru iesirea din Romania si insotitorul poate fi si personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii, dupa caz.
Parintii pot da declaratia la orice notar din Romania (daca sunt in tara) ori la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Anglia (daca sunt acolo).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un insotitor major iar pentru iesirea din Romania ai nevoie de accordul scris la notar din partea ambilor parinti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Pentru ca să călătoreşti din Anglia spre România ai nevoie doar de C.I. valabilă sau Paşaport valabil :)

Iar la ieşirea din România ( când te întorci în Anglia ) ai nevoie şi de o Declaraţie notarială dată de ambii părinţi + însoţitor major!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

Îţi doresc un Paște Fericit!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| costy69 a răspuns:

Avand in vedere ca esti minor, poti parasi tara singur doar cu procura de la parinti si bineinteles buletinul. La 18 ani poti doar cu buletinul. Inca un lucru de subliniat Anglia e in U.E