| SlenderMan299 a întrebat:

Am 18 ani, am depus cererea la secretariat pentru alocatie, asa ca dupa implinirea varstei de 18 ani inca primeam alocatie, dar iata ca incepand de luna asta nu am mai primit nimic. De ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci probabil ca este o intarziere sau greseala. Vezi prima data la liceu si apoi, daca nu se rezolva, adreseaza-te Agentiei pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca ai terminat liceul sau scoala profesionala si alocatia de stat pentru copii se acorda, dupa varsta de 18 ani, doar pana la terminarea cursurilor si acestea s-au terminat pe 31 mai, asa ca ultima alocatie a fost pe luna mai.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| SlenderMan299 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am terminat liceul. laughing)) Tocmai ce am terminat clasa a 11-a.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SlenderMan299):

Atunci probabil ca este o intarziere sau greseala. Vezi prima data la liceu si apoi, daca nu se rezolva, adreseaza-te Agentiei pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

| SlenderMan299 explică:

Ce limită?

| PuyaTimonel a răspuns:

Pentru ca ai depasit limita de acordare a alocatiei

| Ancutza2000Anca a răspuns:

Daca esti in clasa a 12-a, alocatia se da doar pe parcursul anului scolar, adica pana in luna iulie, pana la terminarea studiilor.

| MiriMendes a răspuns:

Oricum durează câteva luni pana se procesează.Dar dacă ai terminat clasa a 12 a ultima alocație cred ca a fost in luna iunie la început.