| AndrP a întrebat:

Am 18 ani si am avut o iubita de 15 ani.
Totul bine si frumos, pana am facut sex neprotejat si s-a întâmplat sa ramana gravida.
Stiu, mare prostie.
Eu am vb cu ea si cu sora ei care este majora si am stabilit sa faca avort.
Are 4 saptamani de cand este gravida.
Problema este urmatoarea:
Sa zicem ca prin absurd, ca parinti ei vor sa se duca la politie.
In ideea ca ea e minora, eu major si ca ma pot baga in puscarie ca le-am lasat fata gravida.
Se poate sa fac puscarie?
Chestia e ca nu a obligato nimeni sa faca sex.
+ ca am si mesaje cand imi zicea ca vrea sa facem sex si asa mai departe.
Voi ce parere aveti?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man puscarie ca puscarie da 18 ani de unde platesti tu alocatia la copil, aia nu va avorta, macar stai langa ea si asta e, ce sa faci macar daca lua anticeptionale atat nu ai stiut si tu naibi niste pastile, si ea are mesajje care demonstreaza ca tu esti tatal copilului, trebuie sa recunosti ca ai gresit

| Andreeush a răspuns:

De ce nu îți asumi responsabilitatea față de copil?
Când a-ți făcut sex nu va-ți gândit la consecințe?

| SilentRain a răspuns:

Că ești un idiot, ar fi frumos sa faci puțină pușcărie poate așa nu o să mă faci sex cu copile fara creier

| Ineys a răspuns:

Ce nu inteleg eu...
Zici ca are o sora majora. Ce vezi la una de 15 ani?
Eu stii la ce m-as uita la una de 15 ani? La sor-sa majora. rolling on the floor

Hai sa fim seriosi. O alegi p-aia mai mica?

| Panamax a răspuns:

Dupa ce o lasi si pe sora-sa gravida poti sa le faci si o sora.
S.a.m.d.

| ziftode a răspuns:

Sincer, daca ea avea 15 ani impliniti cand ai facut sex cu ea, atunci ai scapat, cineva ti-a dat textul de lege, iar eu tin minte foarte clar cum la stiri un pedofil prins de politie se jura pe rosu' ca nu a facut sex cu un minor mai mic de 15 ani, de asemenea am auzit de proiect de lege care sa schimbe "age of consent" de la 15 la 13 ani in rrominica (in Olanda e 12 ani)

tot ramai o jigodie nenorocita ca ai lasat-o insarcinata si apoi te astepti ca ea sa aiba grija de copil

tot te poate da in judecata si sa te oblige sa platesti pensie alimentara pana copilul face 18 ani sau pana termina facultatea (se prelungeste in cazul asta)

asa ca felicitari ca ai scapat de parnaie, sper sa primesti ce ti se cuvine, TOT ce ti se cuvine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avortul e traumatizant. Te simti bine cu tine? E mai mult decat prostie aici.

| alex15ccc a răspuns:

Era chiar asa greu sa folosesti o metoda de contraceptie? ea are 15 ani, dar tu esti mare.
Doar instanta poate stabilii daca vei face puscarie sau poate te intelegi tu cu familia fetei daca ai bani.

| MGEORGESCU a răspuns:

Ai avut o iubita deci, si de ce nu o mai ai? Ai aflat ca insarcinata si ai zis gata, pana aici, de aici incolo sa isi rupa gatul ca pe mine nu ma intereseaza, nu? Foarte inteligent si responsabil din partea ta, ca sa nu mai spun cat de responsabil ai fost cand ai facut sex neprotejat cu ea in ideea in care se presupune ca ar trebui sa stiti ca are consecinte. Nu sunt atat de absurda si inteleg ca sunteti prea tineri ca sa aveti grija de un copil din toate punctele de vedere, si decizia a fost luata deja, ceea ce este extrem de deranjant pentru mine e faptul ca te-ai despartit de ea acum cand are atata nevoie de tine, cat de insensibil sa fii sa te despartesti de ea acum? Fugi de responsabilitate ca dracu' de tamaie, macar sprijin moral sa-i oferi ai putea, e o trauma pentru ea toata povestea asta, si tu ce faci? Te gandesti cum sa o acuzi pe ea, dragut tare din partea ta. Alta data sa iti folosesti si creierul cand mai ai astfel de activitati. Si da, daca parintii ei depun plangere s-ar putea sa fii sanctionat in vreun fel, legal asa e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Legal cum

| anonim_4396 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Ajută-mă că nu înțeleg...
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani

| MGEORGESCU a răspuns (pentru anonim_4396):

Explicatia e destul de clara pentru cine vrea sa o inteleaga, mai clar de atat nici ca se putea.
Formulat altfel legea spune asa: orice tip de relatie sexuala( nu mi se permite sa le exemplific din cauza categoriei in care e postata intrebarea) intretinuta cu un minor/a duce la sanctionarea acestuia cu inchisoare intre 3 si 10 ani, plus limitarea altor drepturi. Atunci cand vorbim de relatii sexuale intre persoane de acelasi sex sau de sex diferit ne referim la: relatie baiat de 18 ani si baiat de 15 ani(adica relatii intre persoane de acelasi sex), valabil si pentru fete, iar atunci cand spunem baiat de 18 ani si fata de 15 ani(realtii intre persoane de sex diferit), ai priceput? Mai clar de atat nu este, mai citeste legea si alte chestii de cultura generala sa nu ajungi sa iti pui astfel de intrebari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Scrie clar că doar actul sexual sub 15 ani.
15-18 ani face clar referire la o autoritate asupra 'victimei' (doctor, tutore, etc).
Să mai citim o dată. big grin

| MGEORGESCU a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, hai sa mai citim inca o data. Intrebarea lui era legata de ce se poate intampla daca parintii ei depun vreo plangere, din punct de vedere legal poate fi sanctionat si vreau sa iti explic si de ce, legea in Romania in general are mai multe intelesuri, e interpretativa, drept urmare cei 15 ani ai fetei pot fi vazuti ca limita inclusiv sau exclusiv admisa. Cu atat mai mult fata asta a ramas insarcinata, deci nu cred ca putem sterge cu buretele totul asa pur si simplu, plus de asta in toata discutia asta avem doar varianta lui de adevar, in varianta ei de adevar poate aparea si un posibil santaj, eventual darea de bani sau multe altele. Cu alte cuvinte nu exista nici o siguranta ca nu va putea fi sanctionat din punct de vedere legal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Adică acolo scrie că peste 15 ani doar dacă e într-o funcție cu autoritate asupra ei și tu interpretezi ce vrei tulaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

și mai scrie și clar ''care nu a împlinit 15 ani''

| One25 a răspuns:

Asta e cea mai mica problema, nu te preocupa faptul ca e insarcinata?

| orientalmed a răspuns:

Cauta si tu si studiaza legea..nu stiu daca e updatat dar cauta corupere minori pe net https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| hidemyglock a răspuns:

Tot faci puscarie, ca ea n-are 16 ani ca sa poata decide parinti ei pentru ea, sau sa se roage ea pentru permisiune la parinti ei, are 15 ani, nici tu nici parinti ei si nici ea nu poate sa decida, pur si simplu, o sa-ti vina politia pe cap, bafta laughing))

| random666 a răspuns:

Salut, sunt student la drept si, consider ca chiar daca ai avut consimtamantul ei ( mesajele prin care ea agreeaza o relatie sexuala), acest lucru nu ar insemna prea mult in instanta. Tu ai 18 ani, trebuie sa fii responsabil, ai capacitate de exercitiu si folosinta deplina, ea avand 15 ani, nici macar nu putem vorbi de un discernamant. Ideea este ca : la persoanele sub 14 ani, legea e clara, ele nu au discernamant, acum vine categoria ei, 14-16 ani, se presupune ca nu are discernamant, exista o prezumptie relativa a inexistentei discernamantului, insa ea poate fi rasturnata prin unele mijloace de proba. La 16-18 ani, exista prezumtie relativa a prezentei discernamantului, insa din nou, poate fi dovedit contrariul. In concluzie, consider ca ai cam raspunde penal pentru chestia facuta, eventual... Daca se poate dovedii in instanta ca avea discernamant, atunci ai putea scapa, invocand Art 22 Cod penal, cu referire la Consimţământul persoanei vătămate "Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită cu consimţământul persoanei vătămate, dacă aceasta putea să dispună în mod legal de valoarea socială lezată sau pusă în pericol." Ea evident ca putea sa dispuna de valorea sociala ocrotita prin norma de incriminare, valori de care nu putem dispune fiind de ex viata. Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu ea, daca a fost doar o joaca pentru tine, e cam trist... Daca chiar iti place de ea discutati cu parintii si rezolvati cumva.