| Alboiu_Claudiu_2000 a întrebat:

Am 18 ani si am luat o amenda acum 2 luni. Intre timp am fost declarat admis la examenul auto, oare imi vine permisul sau trebuie sa achit amenda?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primirea permisului de conducere nu este conditionata de plata amenzii, chiar daca ar fi amenda de circulatie.
In schimb, daca nu platesti amenda, vei fi executat silit si, daca nu poti fi executat silit, poti fi obligat la efectuarea unor ore de munca in folosul comunitatii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART. 39^1.(1)În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2)În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4)Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."