| fax872 a întrebat:

Am 19 ani si nu mi-am facut buletinul niciodata ( sunt nascut in Romania dar am dubla cetatenie deoarece mama e din Rep. Moldova ). Nu mai sunt in Romania de 6 ani, 3 am stat in Rep. Moldova unde mi-am facut buletin si pasaport, iar in urma cu 3 ani am venit in Germania, aici mi-am facut un fel de carte de identitate care functioneaza impreunacu pasaportul.
Nu stiu exact care v-or fi consecintele si ce trebuie sa fac la faza asta cu buletinul. In Romania nu mai am pe nimeni si cu parinti nu m-ai vorbesc de 2 ani, si acum nu stiu ce sa fac, cum imi pot face buletinul fara resedinta?

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Resedinta nu este valabila pentru obtinerea unei carti de identitate. Trebuie sa ai - cel putin in Romania - un domiciliu. Dar nu cred ca exista cineva sa-ti faca domiciliul pe adresa ui, deoarece atunci nu te mai poate da afara din casa decat cu hotarare judecatoreasca.
Poti doar sa-ti faci carte de identitate provizorie cu adresa de domiciliu veche.

| MorcovMajestic a răspuns:

Convinge un prieten sa te ia in spatiu
Nu cred ca n-ai chiar niciunul
Resedinta nu e importanta, dar trebuie sa fie acolo