| Kleb a întrebat:

Am achizitionat un autoturism care are ''inmatricularea suspendata'' din cauza ca nu a fost transcris la timp. Am programare la transcriere peste o saptamana, pot circula cu masina pana atunci? Am itp valabil asigurare valabila

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal cu inmatricularea suspendata, daca esti prins vei fi acuzat de comiterea unei infractiuni, conform Codului penal, citezi:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai si numere de circulatie valabile (cel putin numere rosii).

| PopaCatalin12 a răspuns:

Salut Kleb, as dori sa știu cum ai procedat cu acea mașina, fiindcă an cumpărat și eu de la cineva o masina cu netranscriere suspendata.