| Wo0W a întrebat:

Am auzit ca iar este obligatorie inrolarea in armata asa este?

Răspuns Câştigător
| Cts_Florin_1990 a răspuns:

Nu.se vehiculeaza ca, in caz de razboi, persoanele cu varste intre 20-35 ani, sa fie chemate la inrolare. Bleah, vrajeli...

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, ca in multe cazuri sunt doar zvonuri, mai ales din partea unor neinformati sau rauvoitori.
Nu s-a abrogat L.395/2005, care prevede:
"ART.2.(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus, se suspendă.
  ART.3.Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii."
In prezent nu suntem in situatiile prevazute la art.3.

| darrio2007 a răspuns:

Ai auzit prost.Este vorba de mobilizare in caz de razboi. Ceea ce este cu totul altceva.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Da, pentru că... legea fundamentală(Constituţia) a ţării se schimbă de pe-o zi pe alta. //sarcasm_off

| ChrissD a răspuns:

Eu cred ca nu pentru ca r fi anunțat la televizor ...tot felul de vrajeli si pacaleli.

| Hutzy95 a răspuns:

Vor fi înrolați obligatoriu tinerii care au vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, și bineînțeles ca după 2-3 săptămâni de instrucție vor fi trimiși indiferent dacă au înțeles sau nu pe post de carne de tun în prima linie pentru apărarea țării, pentru ca oricum vor muri foarte mulți tineri într-un război dacă va fi

| ionutalex13 a răspuns:

Nu este asa.se face numai pe baza de voluntariat

| xStixx a răspuns:

Bun venit în iad. rolling on the floor)))
Glumesc, eu nu am auzit nimica de ceva schimbări...doar dacă au schimbat ăştia regulile acuma de curând..cu aşa zisul război. laughing)

| JustMee96 a răspuns:

In caz de razboi doar... Si acea inrolare nu va dura decat doua saptamani. Asa imi spun ai mei batrani.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JustMee96):

În caz de război e altă situaţie juridică. Lucrurile se desfăşoară cam aşa, prima oara sunt rechemaţi rezerviştii, adică persoanele cu stagiul militar satisfăcut şi până în 60 de ani, iar dacă în situaţia în care se decide că forţele armate române nu au destui oameni se trece la chemarea rezerviştilor, şi nu pentru două săptămâni, ci pentru cât au ei chef, adicătelea cât ţine evenimentul care a creat chemarea civilului la arme. În alea două săptămâni, faci stagiul, depui jurământul, după care eşti bun de trimis pe front.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

"se trece la chemarea civililor - a celor fără stagiul militar satisfăcut" (mă gândeam la una şi am scris alta)

| Badescu_Madalina_1981 a răspuns:

Nu este adevarat.e o prostie care a aparut pe net