| elcosmin a întrebat:

Am auzit de la o vecina ca i-a venit amenda acasa de acum 6 sau 8 ani.
Problema este ca in 2017 ma plimbam cu bicicleta pe contrasens si m-a prins politia(minor fiind, aveam 17 ani). I-am vorbit foarte frumos, imi zambea, ii zambeam, dar la un moment dat a zis ca imi da amenda. Acum ce credeti? A zis doar sa ma sperie sau peste cativa ani ma trezesc pe acasa cu amenzi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat, amenzii se prescrie in 6 luni de la data faptei, de asemenea se prescrie executarea in 2 luni daca procesul-verbal nu este comunicat in acest termen, conform OG nr.2/2001, citez:
"ART. 13.(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2)În cazul contravenţiilor continue, termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data încetării săvârşirii faptei. Contravenţia este continuă în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.
ART. 14.(1)Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
(2)Prescripţia executării sancţiunilor contravenţionale poate fi constatată chiar şi de instanţa învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale."
In cazul vecinii tale se poate sa fie vorba de executarea silita a amenzii, aceasta se prescrie doar in termen de 5 ani, termen care incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator.
Daca n-ai primit procesu-verbal de contraventie pana acum atunci inseamna ca n-ai fost sanctionat.

Bula
| Bula a răspuns:

Amenda de 6-8 ani nu putea sa-i vina, fiindca in 5 ani se prescrie. big grin
Poate a vrut sa te si sperie, dar daca o amenda nu platesti la timp, atunci penalizarile se tot cumuleaza, iar finantele au "obiceiul" sa te lase aproape de 5 ani si sa te execute silit in ultimul moment, cu tot cu penalizarile cumulate, impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptele se prescriu, daca pedeapsa nu e aplicata la timp. Cauta pe net.

| xGamerZ212 a răspuns:

Nu iti da, stai liniștit, amenda trebuie sa ti o dea in mana, trebuie sa te puna sa semnezi, daca nu ti a dat pe loc nu mai are cum.

| dbigiu84 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi.Amenda trebuie data pe loc si din moment ce nici nu cred ca mai are vreo dovada ai scapat.Cel mai probabil a glumit cu tine.