| Szica a întrebat:

Am auzit la o emisiune la televizor, de la un invitat de la Casa de Pensii, ca in Romania se poate primi pensie la implinirea varstei legale (65 ani barbati si 63 ani la femei) chiar daca nu ai lucrat niciodata si nici nu ai avut contract individual cu Casa de Pensii. Unde scrie in lege asa ceva?
Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde ai auzit dar nu poti primi pensie pentru limita de varsta fara sa fi lucrat si sa indeplinesti conditiile de pensionare, nu exista o asemenea prevedere legala.
Se poate sa aiba dreptul la pensie de invaliditate, in anumite conditii, conform L.263/2010, citez:
"Pensia de invaliditate
  ART.68.
  (1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
  a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
  b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
  c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.
  (2) Beneficiază de pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1), şi persoanele care se află în situaţiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. c) şi g).
  (3) Au dreptul la pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1) lit. a), şi elevii, ucenicii şi studenţii care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, ca urmare a accidentelor de muncă sau bolilor profesionale survenite în timpul şi din cauza practicii profesionale.
  (4) Persoanele care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă şi marii mutilaţi, ca urmare a participării la lupta pentru victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 ori în legătură cu evenimentele revoluţionare din decembrie 1989, care erau cuprinşi într-un sistem de asigurări sociale anterior datei ivirii invalidităţii din această cauză, au dreptul la pensie de invaliditate în aceleaşi condiţii în care se acordă pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de muncă."

| johnnny123 a răspuns:

Nu cunosc foarte bine modul de calcul al pensiilor, dar ma indoiesc ca poti primi pensie daca nu ai lucrat niciodata si nu ai contribuit cu absolut nimic la fondul de pensii.

Tie ti se pare normal sa primesti pensie pentru o viata de stat degeaba?

| Szica explică:

Acum pensia minima e de 350 lei. Stiu sigur o persoana care nu avea dreptul decat la 311 lei si diferenta e trecuta ca ajutor social.
Mi se pare absurd, dar asa este.
Si mai absurd mi se pare sa primesti automat pensie la 65/ 63 de ani, dar nu este excus, de aceea intreb.

| Maryy_Maryy_2001 a răspuns:

Da, mi se pare ca pentru o pensie poți primi minim 800 lei, nu mai e 600