| zetmada86 a întrebat:

Am avut permisul suspendat o luna si din cauza unor probleme nu am putut sa-l ridic la timp, a trecut aproape un an. mai pot sa-mi i-au permisul? l-au anulat sau altceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici OUG 195/2002(Codul rutier) si nici Regulamentul de aplicare al acestuia nu prevede vreun termen in care sa-ti ridici permisul suspendat, singura prevedere fiind ca dupa expirarea suspendarii trebuie sa faci o cerere pentru reprimirea permisului catre seful politiei rutiere din judetul tau de domiciliu. Acesta nu a fost anulat si nici n-avea cum.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la poliţia rutieră cu buletinul sau cartea de identitate şi eventual cu o cerere scrisă soliciţi restituirea permisului de conducere.
Fapta s-a prescris după expirarea termenului de o lună şi anularea nu poate fi făcută decât în momentul ridicării lui de către organele de cercetare pentru infracţiuni care prevăd anularea sa, atât şi nimic mai mult.
Pa, pa.

| Altu a răspuns:

Dap, te duci cu buletinul la politie si'l ceri.

| danco a răspuns:

Cred ca poti sa-l "i-ei" (sic!).