| Đ._Mäņuel_Sañdu_1993 a întrebat:

Am avut recent un conflinct cu o anumită persoana care a început să mă amenințe pentru un nimic ( Menționez am toate mesajele unde eu i-am vorbit civilizat).
Menționez că a făcut plângere penală.
Ca urmare noi ne-am întâlnit și i-am aplicat o lovitura in zona arcadei având 3 copci.
O să-mi asum fapta comisă, o să recunosc.
As dori să aflu consecințele.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."Vei avea dosar penal si consecintele vor fi in functie de incadrarea juridica (la alin.1 sau 2), banuiesc ca la alin.2, varsta ta, daca ai sau nu antecedente penale, comportare, etc.

| Donsavas a răspuns:

Impaca te cu persoana in cauza. Medierea e cea mai bună soluție.

| romeo78 a răspuns:

Dacă erai în legitimă apărare, nu.
Restul, în funcție de certificatul medico-legal în care specifică numărul zilelor de îngrijire medicală. Vei scăpa cu o amendă, dar este problema cu cealaltă plângere penală împotriva dumneavoastră, la care poate adăuga și această vătămare corporală.
În concluzie, vă trebuie un avocat bun și un judecător care să judece corect, nu superficial.
Succes!