| Bogdanel_Bogdan_1978 a întrebat:

Am avut un coflict acum aproximativ o luna si am batut un baiat major in varsta de 24 de ani... acesta a scos certificat medico-legal si a depus plangere penala si am fost si la sectie. Ce pot pati in continuare. am fost amenimtat inainte si am si mesajele... sunt minor am 16 ani... va rog sa.mI spuneti ce pot pati.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii cercetat penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform art.193, alin.2 din Codul penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fiind minor si daca nu ai antecedente penale se poate lua impotriva 6ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Daca te-a amenintat poti sa-i faci si tu plangere penala, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Cel mai bine ar fi sa va impacati si atunci nu veti mai fi pedepsiti nici unul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai bate-l o data. Deci ala a inceput prin a te ameninta, tu i-ai dat-o, si acum tot el e ala care se plinge la nenea politistu'? Jenant...

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A făcut-o în legitimă apărare prima oară, pentru că se simțea în pericol.
A doua oară nu are sens, ar trebui să fie pedepsit, în special dacă s-a dovedit că acela nu mai constituie o amenințare în urma primei bătăi.

Da, acela de 24 de ani, să amenințe un puști de 16, trebuie să fie un tâmpit, și mai e și bleg pentru că și-a luat și bătaie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Primesti un premiu nobel pentru stupiditate lejer! Deci daca vine linga mine unul cu tatuaje, creasta de punker, si cu o sticla de bere in mina, iar mie mi se pare ca e un individ periculos, sunt in legitima aparare daca il iau pe bietul om la bataie, nu? Sau daca sa zicem ca eu am un cires in fata portii, te prind ca imi maninci din cires, iti zic ca daca te mai prind iti rup picioarele, iar tu cand vii data viitoare sa maninci ciresele mele, ma si bati, ca te-am amenintat si te simteai in pericol... tu erai in legitima aparare?
P.S. Cum am zis, in cazul de fata ala de 24 e un imbecil de fatalau care ar trebui sa se duca la pensat. Asta dupa ce se castreaza in prealabil...

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Insultele chiar nu-și au sensul aici.
Mă refeream la puștiul de 16 ani, el era în legitimă apărare nu fătălăul de 24.

Și dacă a spus că l-a amenințat pe puști, înseamnă că i-a ADRESAT o amenințare serioasă (chiar el a spus că are înregistrarea), nu că era unul care „părea" periculos.
Iarăși, nu cred că se lua la bătaie pentru că i-a spus că îi rupe picioarele dacă se mai suie într-un cireș.
Dacă ar fi să fiu amenințat de careva: „dacă mai treci pe strada aceasta, ****", și e strada pe care trec de nevoie pentru că e singurul drum prin care ajung la cursuri, la muncă, la magazin, și mă ameninți, nu sunt în legitimă apărare când ești singur, în special dacă mă ameninți că vii cu o întreagă gașcă să mă bați? Așa măcar scap măcar de tine, dacă nu scap și de tovarășii tăi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu e nici o insulta, e tristul adevar. Vad ca insisti. "A făcut-o în legitimă apărare prima oară, pentru că se simțea în pericol." e absolut stupid si mega-cretin ORICUM ai zice-o. Nu exista amenintare care sa justifice ATACUL. Daca eu nu te ating/invirt ciomege/sabii si altele de genul pe linga tine, ORICE timpenie ti-as zice si oricit de amenintator as fi, tu nu esti in legitima aparare. Deci vin la tine cu miinile in buzunar, le scot pe linga corp, si incep sa iti spun timpenii despre cum ti-as rupe capul, ti-as regula familia si gagica, cum o sa ma pis pe mormintele voastre si altele de genul. Fara sa scot vreun cutit sau alt obiect de genul. In momentul in care ma ataci, NU E LEGITIMA APARARE. P.S. Nu am zis ca ce zici tu nu ar fi logic si partial indreptatit, ma raportez la legile de la noi, care sunt absolut de cacao cand vine vorba de autoparare. Uite, ca sa iti dau un exemplu, daca sintem in parcarea unui mall, eu sar la bataie, tu te aperi, ne caram citiva pumni in spinare, apoi vine politia si nici unul dintre noi nu e grav ranit, o sa luam AMINDOI amenda pentru tulburarea linistii publice.

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La final, polițistul face legea, dacă nu se ajunge în justiție. El decide dacă dosarul merită analizat, și dacă cineva trebuie amendat, sau dacă dosarul trebuie arhivat.
Atât timp cât acțiunile în justiție vor fi costisitoare și din punct de vedere financiar, și al stresului, și timpului pierdut, etc. putem avea cele mai bune legi, mulți vor oamenii care vor vrea să rezolve cât mai repede problema, se vor preda justiției polițistului.

Cred că o să se claseze dosarul puștiului, dacă nu are antecedente penale, și la cât de stresat este, se pare că e prima dată când i s-a întâmplat așa ceva. Excepția ar fi dacă s-a luat de careva care are părinții cu bani și cu relații.
Totuși, mi s-a părut ciudat când i-ați spus „Mai bate-l o data", deși era ironic, poate l-ai stârnit pe puști să o mai facă o dată. La 16 ani, mulți la vârsta lor habar n-au ce e cu viața, mulți se droghează, fetele rămân însărcinate în timpul școlii, nu mi s-ar părea exagerat că s-ar apuca să-l mai bată o dată, dacă l-ați stârnit, și dacă nu i se va întâmpla nimic după primul incident.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Politistul e darnic cand vine vorba de dat amenzi la fraieri. Daca tu si cu mine ne incaieram pe undeva, ne-o luam amindoi aproape garantat. Daca sintem interlopi si ne taiem un pic cu sabiile, e ok. Nu am deranjat pe nimeni, ne lasa in pace.
P.S. Daca nu pateste nimic dupa primul incident si il mai bate o data pe ala, ghinion. La cum functioneaza justitia la noi, cred ca il vor lua in serios abia cand il bate pe ala a treia oara bine de tot, sau cand il omoara. Cu exceptia cazului in care e baiat destept si asteapta sa ia permisul de conducere, se urca la volan nebaut, cu masina ok dpv tehnic, si il calca pe ala mortal, iar la proces isi exprima sincerele regrete. Ia 100% cu suspendare...

Răspuns utilizator avertizat
| EneCristian a răspuns:

Amice ia zi cum te antrenezi ca as vrea si eu sa invat ceva auto aparare de la tine.

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

Esti minor. ce sa patesti? posibil sa-i dai ceva bani. in rest nimic

| Bogdanel_Bogdan_1978 explică:

Inainte sa il bat am fost amenintat si am si dovezile... pe certificat are 3-4 zile spitalizare in care scrie ceva minuscul. o buza sparta si din astea...

| Bogdanel_Bogdan_1978 explică:

Poate sa ceara despagubire? Pe certificat are 3-4 zile si scrie de o buza sparta si o vanataie la gat... si totusi am amenintarile astea n.au nicio valoare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdanel_Bogdan_1978):

Da, poate sa ceara si despagubiri materiale si morale.
Daca nu faci plangere penala amenintarea poate avea valoare doar de circumstanta atenuanta, respectiv sa fii pedepsit mai usor.

| Bogdanel_Bogdan_1978 explică:

Nu e nici.o gluma... am pus o intrebare si cer putina seriozitate... deci poate sa ceara despagubire?