| claudinho7 a întrebat:

Am buletinul expirat de prin martie insa abia acum am observat si trebuie sa sustin BACul. Va fi o problema daca este expirat? nu am timp sa il reinoiesc pana atunci.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La prezentarea la examene ( la BAC ) trebuie să te legitimezi cu C.I. ( valabilă, NU expirată ) în original ( sau cu Paşaport valabil, ori C.I.P./Carte de Identitate Provizorie )!

Oricum, ai avut timp DESTUL să-ţi preschimbi C.I., lucru pe care-l puteai face cu cel mult 6 luni ÎNAINTE de expirare!

Toate cele bune.

| claudinho7 explică (pentru bursuc001):

Am spus ca nu am timp sa-l schimb pentru ca eu certificatul de nastere original nu il am la mine, a ramas la mama in Italia si nu prea e timp pana la bac sa imi trimita si ala si sa imi faca si buletinul. "valabila nu expirata" adica nu ma va primi la bac cu el asa expirat?

| bursuc001 a răspuns (pentru claudinho7):

Mda, şi eu am spus că, d.p.d.v. legal, NU ar trebui să te primească la examen cu un act de identitate expirat!
"Motivul" invocat de tine NU are nici o bază deoarece ai avut timp destul în cele 6 luni în care-l puteai preschimba...

Acum depinde dacă ai norocul să nimereşti nişte supraveghetori "înţelegători"winking
Totuşi, aceştia RISCĂ destul de mult ( în acel caz ) deoarece, în cazul unui control, ei o încurcă sad

O seară/noapte frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Ar fi fost INDICAT să-ţi faci măcar o C.I.P. ( Carte de Identitate Provizorie ), aceasta ar trebui să-ţi fie eliberată în câteva ore :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_lipsa_documente.html

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca se uita careva, doar ca atunci cand il vei schimba probabil vei plati o amenda

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il poti face la urgentă la politie, explici situatia si in 24-48 de ore ai alt buletin, mergi la politie si intereseaza te de taxe si ce acte ai nevoie sa ti l facă cei de acolo rapid.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Intreaba acest lucru la secretariat, ai avea timp sa schimbi Cartea de Identitate, se face in regim de urgenta.
O zi buna si mult succeshappy

| K0sti a răspuns:

Crezi ca sta cineva sa se uite la buletinul tau ca e expirat sau nu...

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai devreme de trei zile NU vei rezolva problema.
http://evpvn.ro/eliberare-carte-de-identitate-in-3-zile/

| gianinap101 a răspuns:

Ar trebuie sa mergi la secretariat sa intrebi