Janina
Întrebare recomandată | Janina a întrebat:

Am comandat online un invertor 1000 W. Am primit produsul prin posta, dar fara garantie si fara factura.
Am sunat la firma respectiva, iar dupa nenumarate apeluri mi-au trimis o factura si o garantie prin mail.
Garantia nu are stampila si nici nu este trecuta perioada pentru care bunul respectiv beneficiaza de suport tehnic, garantie si service.
Intrebarea mea este: Garantia este valabila?
Factura are stampila si semnatura.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal pe garantie trebuia sa fie trecuta perioada de garantie - 6 luni, 1 an, etc. Daca nu este trecuta nu cred ca o sa fie luata in considerare
de firma de service.
Da-le un ultimatum, daca nu iti trimit o garantie conform prevederilor legale, spune-le ca o sa te adresezi protectiei consumatorilor.

| Janina explică (pentru Ioandelasal):

Asa am facut si abia mi-au trimis garantia scanata si cu factura.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Janina):

Atunci te poti adresa cu o reclamatie la Oficiul pentru Protectia Consumatorilor din judetul tau.

| SAmirbOSsss a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai furat vorba

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face o sesizare în acest sens la Protecția Consumatorului, o poți trimite pe internet.
Era de datoria ta să întrebi când ai comandat dacă oferă atât factură cât și garanție, iar la primire să returnezi dacă acestea nu se regăseau în colet.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| LineGuide a răspuns:

Factura iti acorda o garantie de cateva zile.Returneaza obiectul daca nu ti-au dat garantie si cumpara-ti altul.Nu risca!
Mult noroc!

| mihairaul a răspuns:

Da

| lucacs a răspuns:

NU