| Jrr_Cosmin_1995 a întrebat:

Am condus fără permis o motocicleta si am provocat un accident minor...Ce poate sa mi se întâmple? ...Am 17 ani.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii cercetat penal pentru conducere fara permis iar cel care ti-a dat motocicleta pentru incredintarea motocicletei desi nu aveai permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
De asemenea va trebui sa suporti contravaloarea reparatiei la masina, daca motocicleta nu avea asigurare RCA.
Fiind minor si daca nu esti recidivist se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| Simpatic a răspuns:

Ca sa stii ce poti pati daca te baga astia la o puscarie de minori intri baiat si iesi femeie!
Dar nu se va intampla stai chill e prea mica fapta ta, ti-am zis doar pe unde poti ajunge asa minor fiind dar facand greseli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal. La 17 ani răspunzi pentru infractiuni.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat de retardat sa fii sa conduci o motocicleta fara permis?

Copil prost...

| Frank51 a răspuns:

In primul rand ai dosar penal pentru conducere fara permis, apoi daca accidentul s-a soldat cu ranirea unor victime mai ai si vatamare corporala din culpa. Daca te impaci cu victimele scapi doar cu amenda.

| Jrr_Cosmin_1995 explică (pentru Frank51):

Fără victime, doar masina puțin șifonată in partea din spate...

| Frank51 a răspuns (pentru Jrr_Cosmin_1995):

O sa scapi daca cel cu masina nu depune plangere. Din pacate de dosar si amenda tot nu scapi, deci adio permis pana pe la 20 de ani.

| Jrr_Cosmin_1995 explică (pentru Frank51):

Si dosarul consta in pedeapsa de 2 -5 ani pentru permis?

| Frank51 a răspuns (pentru Jrr_Cosmin_1995):

Stai liniștit că nu faci închisoare. O să fi cercetat penal, si cel mai probabil vei primii o amendă, iar dosarul iti va lăsa o pată in cazier, nu o sa poți da de permis 2 ani sau cat hotărăște procurorul.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai 17 ani, ce e 1995 din numele tau?
windows 95? big grin

daca chiar e minor o sa "fii iubit" serios de parinti, care vor plati daune si alte despagubiri victimelor (chiar daca nu e nimeni (altcineva) ranit, si sunt doar distrugeri)

| Salontanul a răspuns (pentru Bizon95):

Ai uitat sa-i spui de dosar penal pentru conducere fara permis. De la 14 ani orice minor raspunde penal.