| MihaiPaleologu a întrebat:

Am condus sub influenta cocainei. M-au gasit in sange. Am fugit din tara. Ce se intampla? Se poate judeca in lipsa? Ce sa fac?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca vei fi urmarit penal, posibil dat in urmarire prin Europol sau Interpol. Se poate judeca procesul si in lipsa ta si sa fii condamnat la inchisoare.
Cel mai bine este sa te intorci si sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul, vei beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei si aproape sigur, daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat) vei primi o pedeapsa cu suspendarea executarii.
Sustragerea de la urmarirea penala si de la judecata constituie elemente negative pentru tine si pedeapsa aplicata poate fi mai mare.

| mgtow a răspuns:

Daca ai facut-o in gb pregateste-te sa faci puscarie si sa nu calci anglea 10 ani. te vor gasi dar daca ai noroc sa scapi ramai in RO

| minrest a răspuns:

Orice fapta poate fi judecata in lipsa, daca nu are de unde sa te ia, te judeca in lipsa; nu ai cum sa fugi de Romania, vezi si tu cati oameni cu bani si relatii au fugit, toti au fost adusi in tara. De ce sa te chinui fara acte prin straini, sa muncesti la negru, si tot aici sa ajungi? Eu in locul tau, mi-as face pedeapsa si gata.

| Sn4k3 a răspuns:

N-ai scapare

| Plato a răspuns:

In caz ca nu glumesti, sa te predai Politiei si sa-ti asumi faptele. Oricum te prind, doar ca ajungi obosit la inchisoare, daca fugi.
Se intampla ca vei fi urmarit international, Politia Romana fiind membra EUROPOL, deci in orice tara ai merge, Politia din tara aia te are in baza de date, te va prinde si te preda Politiei Romane.

Eu sper ca glumesti, dar daca totusi nu, fii barbat si asuma-ti. Scapare nu exista.

| Nilsson a răspuns:

Am crezut ca am vazut destule pe TPU dar un infractor fugit din tara care sa se autodenunte cu poza de profil si din cate se pare cu user cu nume de buletin n-am mai vazut pana acum.
Sper sa fie gluma.
Daca nu e mai bine te predai dacat sa traiesti toata viata ca fugar, recunoscand fapta poate scapi cu pedeapsa mai mica si chiar daca e cu executare te elibereaza mai repede pentru buna purtare.

| MihaiPaleologu explică:

In cat timp incepe oare procesul impotriva mea. Fapta e de 3 saptamani

| RAY a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Omule nu esti traficant ce atata frica ti, din contra ai nevoie de ajutor, intr o tara cu oameni normali la cap se pune accent pe reabilitare

| claudiu00000000 a răspuns:

Mai bine te predai decat sa fi fugar tot vei fi prins cred.