| anonim_4396 a întrebat:

Am cont pe un site de vanzari.Nu mi-am facut public nr. de telefon dar de la o vreme primesc apeluri de la mai multe persoane. De unde au numarul meu de telefon?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Cand te mai suna cineva, il intrebi politicos de unde are numarul tau ca sa stii sursa apelurilor si daca ai posibilitatea, sa o stergi. Daca nu, iti schimbi numarul.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

OK, asa voi face.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Au numărul direct de pe s@itul unde ai cont. Ceea ce teoretic e ilegal (conform GDPR).
Poți cere celor ce te sună să te scoată din baza lor de date conform legii, sau vor suporta consecințele.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Care consecinte? Nr meu de telefon nu e public pe siteul ala.Eu ce pot face?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Există o lege în acest sens, deci cine nu o respectă, trage ponoasele.
Chiar dacă nu e public, numărul tău este accesibil celor ce dețin acel saiT. Deci îl pot "vinde" oricui. Desigur, prin încălcarea acelei legi.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Ce gunoaie. Au dat nr meu de telefon unor tampiti. Eu ce pot face?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plângere la autoritatea care se ocupă de respectarea GDPR în România.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am mai facut plangere catre autoritatea aia dar situatia era alta.

| christall a răspuns:

Intreaba-i pe ce care te suna de unde au nr tau.