| lolnlyei a întrebat:

Am contract cu telekom pentru serviciu de internet fix pe perioada de doi ani.In contract ar mai fi 6 luni perioada contractuala dar vreau sa renunt deoarece m-am mutat in alt oras.Sun la telekom si zice ca ma costa 100 lei sa renunt la abonament.Cand ma duc la magazinul telekom in bistrita acelasi lucru 50% din pretul abonamentului lunar pe cele 6 luni, asta fiind 100 lei.Am spus ok, face tipa cerere reziliere si mi-a spus ca ma suna cineva in termen de 30 zile si sa le aduc si modemul.Peste 2 zile ma suna alta tipa de la telekom care incearca sa-mi faca tot felul de oferte, de care eu nu am nevoie, si pana la urma imi zice ca sa renunt la serviciul de internet ma costa 100 % din pretul abonamentului lunar pentru 6 luni asta venind undeva la peste 200 lei.Adica ca tin internetu, ca renunt la el, eu banii tot trebuie sa-o dau...
Imi pare abuz si i-am spus ca nu o sa-l mai platesc si o sa-l taie ei dupa doua luni de neplata oricum.
Cum rezolv situatia, pot depune undeva o plangere?
Mi-a tot dat tipa cu contractu in fata dar imi par niste clauze abuzive sa platesc pentru ceva ce nu beneficiez.

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depui modemul (ai grija sa ai dovada ca l-ai predat) si notifica-i ca in 30 zile inceteaza contractul. Nu au dreptul decat sa-ti ceara abonamentul pe acele 3 zile si ce ai consumat in acea perioada si, eventual, anterioara daca ai consumat. Citeste si pe aici: http://ithot.ro/reziliere-contract-cu-telekom-romania/
Daca nu vor ia legatura cu ANPC-ul: http://www.anpc.gov.ro/articol/575/date-contact

| lolnlyei explică:

MUltumesc pentru raspuns.Cum depun modemul, ma duc pur si simplu si il pun la magazinu telekom pe masa?

| Salontanul a răspuns:

Nu. Magazinul este Germanos. Trebuie sa mergi la Telekom si sa-l depui. De obicei in capitala de judet. Daca spuneai de unde esti iti spuneam si adresa.

| lolnlyei explică:

Bistrita!