| Andreiu68 a întrebat:

Am contract de munca determinat pe 3 luni, eu lucrand de doar 2saptamani la o fabrica. Vreau sa imi dau demisia dar nu stiu sigur daca pot. Adica am semnat un contract determinat pe 3luni, adica am voie sa imi dau demisia si inaintea celor 3 luni sau incalc ceva lege si suport consecinte? Stiam ca daca e contract nedeterminat pot pleca oricand, la asta determinat nu stiu cum e. Am 19 ani si nu ma pricep.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta perioada contractului, important este daca esti sau nu in perioada de proba.
Daca esti in aceasta perioada atunci poti sa-ti dai oricand demisia si nu trebuie sa respecti perioada de preaviz.
Daca nu ai perioada de proba atunci trebuie sa respecti perioada de preaviz, prevazuta in contract sau pe cea prevazuta de Codul muncii, daca nu este prevazuta in contract.
Sigur ca poti pleca si fara a respecta perioada dar atunci iti poate desface disciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate.

| Krax256 a răspuns:

Ceea ce stii despre plecat este exact invers. In cele 3 luni de determinat sau "proba" poti sa-ti dai demisia "la zi" oricand. Abia cand ai contractul pe nedeterminat poate aparea situatia existentei unei perioade de preaviz. Deci du-te maine si da-ti demisia fara probleme.