Întrebare recomandată | LzzD a întrebat:

Am cumpărat in 1999 de la părinții mei apartamentul în care locuiam, în contractul de vânzare se menționează că aceștia au dreptul să locuiască în apartament până decedează. Acum câțiva ani au decedat amandoi, am vrut sa inchiriez apartamentul dar la financiar mi-a spus ca nu sunt actele în regulă ca figurează si ei în contract. Ce trebuie să fac ca contractul de vânzare să fie valabil pe numele meu, trebuie sa merg la notar sau cineva spunea ca doar la judecatorie. Daca merg la notar, poate acesta ma va pacali să-mi ia niste bani si va spune că trebuie să trec și pe la el. Platesc mai mult ca nu m-am dus la timp când au murit părinții in 2001 și 2012?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa decesul parintilor trebuie sa mergi la Cartea funciara si sa soliciti radierea dreptului parintilor de a locui in apartament pana la deces, prezentand ca dovada copii ale certificatelor de deces. Si sa stii cu tu esti proprietar pe apartament, inca de la data incheierii contractului cu parintii, doar ca apartamentul avea inscrisa si sarcina privind dreptul de folosinta a apartamentului de catre parinti.