| Sergiu12345678903638283 a întrebat:

Am cumparat o masina, am inscris-o pe mine la Fisc, dar sunt ceva probleme cu actele pentru inmatriculare.
Deci masina inca are numerele fostului proprietar.
Intrebarea e: mai pot circula cu ea, desi a trecut mai mult de 2 luni de la tranzactie? Poate cineva sa imi arate o lege in privinta asta? Peste tot nu gasesc decat pareri si oameni care confunda problema mea cu trecutul masinii pe mine la Fisc. Masina e pe mine la Fisc, dar inmatriculata pe vechiul proprietar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa faci inmatricularea in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare, altfel inmatricularea se suspenda si nu vei putea circula legal pe drumurile publice.
De asemenea, inainte de inmatricularea definitiva, poti s-o inmatriculezi temporar, pe o perioada de pana la 90 de zile.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.11.(1)Proprietarii de vehicule sau deţinătorii mandataţi ai acestora sunt obligaţi să le înmatriculeze sau să le înregistreze, după caz, înainte de a le pune în circulaţie, conform prevederilor legale.
(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."

1 răspuns:
| Sergiu12345678903638283 explică:

Salut! dar pe spatele talonului nu scrie ca masina e insrainata? in aceasta situatie tot nu pot sa circul? politistu are cum sa verifice daca masina a fost vanduta sau nu?