| 1Q a întrebat:

Am cumparat un tricou de la under armour si nu au vrut sa mi-l returneze si sa imi dea banii inapoi, nu este legea aia ca orice produs returnat poate fi returnat in termen de 30 de zile? La mine nu au trecut 30 de zile, ce fac acum?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar magazinele online sunt obligate sa accepte returnarea marfii, conform legii in maximum 14 zile de la primire. Sunt si magazine online, cum este eMag, care accepta returnarea in 30 de zile.
Magazinele din care cumperi direct o marfa nu sunt obligate sa accepte returnarea, o accepta doar daca vor si in anumite conditii, stabilite de fiecare proprietar in parte.

| sierra1 a răspuns:

Vezi aici ce zice

https://adevarul.ro/......index.html

zice de 14 zile...

| johnnny123 a răspuns:

Nu toate magazinele acceptă retururi, dar majoritatea acceptă să schimbi produsul cu altceva.

În plus, nu spui de ce nu au vrut să ți-l accepte înapoi. Avea etichetele pe el, era în stare perfectă, aveai bonul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Sunt obligati toti sa accepte retururi in 30 de zile. Nu sunt obligati sa ia orice, cum a fi chiloti, sau produse perisabile. Daca ai bonu si are eticheta si nu l-ai purtat te duci cu el inapoi, daca nu, suni la protectia consumatorului.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt obligați. Există o lege care se referă la repararea, înlocuirea sau returnarea banilor în cazul produselor CU DEFECT (deci nu se aplică în cazul de față), și mai există o lege care se referă la returul produselor comandate ONLINE (deci nici asta nu se aplică), în acest caz termenul în care poți returna produsul fiind de 14 zile.

Decizia de a accepta înapoi un produs fără defect cumpărat din magazin și de a înapoia integral banii ține de politica magazinului.