NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am dat peste un documentar interesant şi educativ. Creionează o părticică a istoriei, una importantă (de care unii dintre noi poate nu ştiam sau am uitat). Documentarul se numeşte "Makers: Women Who Make America".
http://youtu.be/XcH2ppft2Gw (Partea 1)
http://youtu.be/aAic_v6L7N0 (Partea 2)
http://youtu.be/rkFv1Y_lKa0 (Partea 3)
Filmul ajută să spargă preconcepţiile de acum ale unora, conform cărora cuvântul "feminist/-ă" este unul murdar, ruşinos. În opinia mea, feminismul a fost, este şi va fi necesar şi logic şi nu este vina lui, că se întâmplă să fie prost înţeles de unii sau prost aplicat. Orice om care este împotriva discriminării sexuale (sexismului), care este pentru drepturile de om egale pentru toţi - femei, bărbaţi, genderqueers -, este feminist, deci inclusiv majoritatea celor care, chipurile, încearcă să-l combată. Eu una, şi într-o lume perfectă, unde ar domni dreptatea, aş fi pentru dreptate, de ce n-aş fi?, dar mai ales într-una ca a noastră, care e departe de perfecţiune şi în care întâlnim multe injustiţii. Doar pentru că nu trăim într-o societate musulmană, care în această privinţă n-a progresat deloc, nu înseamnă că trebuie să fim indiferenţi, când vine vorba de drepturi de om egale.
Am observat că în societatea noastră mulţi se simt ameninţaţi de feminism şi au tot felul de răbufniri ciudate pline de frustrare şi ură, dar cred că nu e cazul să se simtă ameninţaţi, cât timp ei nu fac parte din categoria celor, care discriminează femeile şi le vor drept sclave. Este ca şi în cazul egalităţii rasiale. Nu avem de ce să fim împotriva ei, din moment ce nu suntem rasişti.
Astea-s aşa, câteva idei, pe care am simţit să le împărtăşesc cu alţii.
Vizionare plăcută şi vă aştept cu comentarii după.

45 răspunsuri:
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De asemenea, nu am vazut feministe care sa se lege de faptul ca la politie, pana acum, fetele intotdeauna s-au putut inscrie cu o inaltime mai mica decat baietii. Nu am vazut feministe care sa se planga de chestia asta. Vezi unde bat?
Unde erau feministele cand se facea aceasta nedreptate? Iti zic eu unde erau, erau la inscriere durandu-le undeva.
Normal ar fi fost ca femeile sa se inscrie cu o inaltime MAI MARE, tocmai pentru ca barbatii au mai multa forta decat femeile si asa am echilibra raportul... aproape, pentru ca un barbat cu 5-7 cm mai scund decat o femeie, tot o sa aiba mai multa forta.
Acum daca s-ar fi luat masura mea absolut NORMALA, ca femeile sa aiba o inaltime cu vreo 7cm mai mare decat inaltimea minima a baietilor, stii ce s-ar fi intamplat? Ar fi luat foc tara, aia s-ar fi intamplat. Dar cand femeia e priviligetiata fara rost si e acceptata si mai scunda si mai slaba din punct de vedere al fortei, ne doare la banana, sau la pruna!
Intre timp s-au scos limitele de inaltime pentru ambele sexe, o prostie imensa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sau mai stii cand feministele au protestat fata de masurile luate in urma divortului, cand copiii ramaneau cu mama care era favorixata de instanta? A fost mare scandal, dar bine ca ne-au ajutat feministele.
Ce? Nicio feminista nu a contestat asta? Iti dau nefolositor si eronat de nu te vezi! laughing))) laughing
Dar eu nu inteleg de ce lumea nu vrea sa fie feminista sad, ma poate ajuta cineva sa inteleg? Chiar vreau sa inteleg?
Dar va rog sa nu dati exemple obiective pentru care nu sunteti feministi, va alegeti cu eronat si fac ceva pe parerile voastre. laughing) laughing))
Dar vreau sa inteleg sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sau mai stii cand a trebuit sa moara un ELEV de liceu ca sa intre in puscarie, pentru prima oara din ce am urmarit pana acum, o profesoara care a intretinut relatii sexuale cu un minor?
http://zch.ro/crinela-marc-nemultumita-de-sentinta-judecatoriei/
Stii ce se intampla pana atunci cu profesoarele care faceau asta? Le dadeau afara din scoala! Aia se intampla. Citeste presa, sa vezi cum profesoare care faceau sex cu elevii lor minori, NU pateau absolut nimic, maxim le dadea afara.
Care a fost pozitia feministelor, NOname? Care a fost pozitia persoanelor care imi spui tu mie ca lupta pentru libertate intre sexe in toate cazurile astea oribile? Sa inchizi ochii si sa iti bagi degetele in urechi si sa votezi eronat si nefolositor? Apoi tot tu pui intrebari de ce lumea considera feminismul o porcarie de doi lei? Arata-mi tu mie un singur blog din Romania care scrie despre asta, o singura feminista care a facut un video despre asta, orice!
Sa faci sex cu un minor si sa nu intri la puscarie?
Sau sa il faci pe minor sa se sinucida si sa faci un an si jumatate de inchisoare? Cum te-a facut chestia asta sa te simti, ca femeie care spune ca lupta pentru liberatatea intre sexe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Exact de genul asta de discursuri lipsite de orice substanta si logica vorbeam. Tot discursul ala se invarte in jurul unui singur aspect.
Eu ti-am dat vreo 5 aspecte in care femeile aveau intaietate PRIN LEGE si te-ai facut ca ploua, tipic feministelor laughing)
O sa plec de la premisa ca argumentul referitor la pretul hainelor si tunsul erau doar glume.
Eu merg la cinema uneori. Stii de cate ori imi gasesc locul ocupat? Din 10 filme, la 8 filme cineva sta pe locul meu. Si nu ma vezi sa tin discursuri la ted cu ochii in lacrimi:,, sunt discriminat ca sunt barbat". Nu ba, ala care statea pe locul meu, nu stia pe al cui loc sta, nu avea de unde rahat sa stie si nici nu ii pasa, LOGIC. Dar e mai dragut sa credem ca s-a pus acolo si nu vrea sa plece doar pentru ca are ceva cu mine.
Se vede ca nu mergi cu trenul. In 50% din cazuri cineva sta pe locul tau. Am fost inclusiv injurat de barbati si femei dupa ce i-am rugat frumos sa isi gaseasca locul sau sa mearga pe jos unde au treaba.
Sa mai povestesc cum e vazut un barbat care sta pe scaun in autobuz in timp ce exista o singura posesoare de vagin care sta in picioare?,, Mai baiatule, tu esti nesimtit, nu vezi ca e fata asta care sta in picioare, nu iti este rusine, magarule?" Stii de cate ori se intampla asa ceva baietilor? Dar fetelor de cate ori li se intampla NOname?
Dar heiiii, hai sa votam eronat si nefolositor.

| LoveSleep a răspuns (pentru NOname):

Am urmărit pe aici și sunt doar curios, NOname. De ce îi dai eronat și nefolositor? Ce anume din răspunsurile lui este eronat?
E dreptul tău să nu zici nimic, dar speram să văd și eu o conversație.

| NOname explică (pentru LoveSleep):

Cu indivizi ca dânsul nu am ce discuta, oricum înțeleg doar ce vor ei și abia așteaptă să li se dea apă la moară. Iar acum cică mă și ignoră, deși în continuare sunt subiectul lui preferat.

| cristi202 a răspuns:

Ce ne-am face noi, barbatii, fara femei? happy
Eu unul, nu consider a fi rusinos sa spal vesela (desi socrul meu m-a luat la rost cand am facut primele dati asta happy ), cum nici sotia nu se da la o parte cand e de crapat lemne. Suntem impreuna, si ideea e de a face totul impreuna. De ce ar fi ea mai prejos, doar pentru ca este femeie? In fond, de multe ori, ea vine cu ideea, si apoi conlucram impreuna la realizarea ei, eu fiind mai puternic in ce priveste realizarea practica, si intotdeauna cand a fost asa, chiar de au fost discutii serioase, pentru ca nu intotdeauna am fost de acord, lucrurile au iesit cit se poate de bine.
Cred ca am mai vazut documentarul, acum cateva luni, daca nu ma insel, a fost difuzat pe History Channel.

| mdaria a răspuns:

Intr-un fel e firesc ca unora sa le fie frica pentru ca se stie ca femeile sunt foarte puternice, in special atata timp cat sunt unite. Despre era matriarhatului se vorbeste si astazi... Momentan suntem destul de dezbinate si nu prea ne canalizam atentia pe puterea noastra interioara, pe ce anume putem face cu ea, pe autodezvoltare...asa ca inca suntem departe de a atinge apogeul. Cu toate acestea, ne-am eliberat cat de cat, am ajuns sa ne permitem sa fim femei, sa ne manifestam. Pana ajungem la plenitudine mai este, dar macar ne este permis.

| NOname explică (pentru mdaria):

Interesantă perspectivă.

| Drimmero a răspuns:

Eu unul respect femeia fara sa-i inventez prejudecati. As fi idiot de-a dreptul sa fiu impotriva dreptului femeii,, nu uit ca o femeie m-a nascut. Acum serios vorbind, feminismul din zilele noastre e aplicat eronat, respectul nu se impune,, ci se respecta. Daca nu respectam femeia, atunci ce mai respectam noi cu adevarat? Eu sunt pro pentru drepturile femeii...va vad capabile de multe, voi chiar indurati chinuri groaznice ca apoi sa schitati zambetul pe buze,, respectele mele femeii/

| T0T a răspuns:

De ce dreptatea poartă numele de feminism ci nu de democrație? Numele ăla a fost inițiat mai demult când femeile erau lipsite de unele drepturi deci era pentru drepturile femeilor, de aia și forma cuvântului. Nevoie de feminism mai e în țările musulmane, în rest nu îi văd rostul azi.

| NOname explică (pentru T0T):

Numele e irelevant. Reciteşte-mi întrebarea, în ea am explicat tot ce n-ai înţeles.

| T0T a răspuns (pentru NOname):

Ba și numele are relevanță. Termenul a fost folosit pentru lupta pentru drepturile femeilor. Pentru lupta drepturilor tuturor nu se folosește termenul feminism, ci democrație. Feminismul se referă strict la gen. Drepturile acum sunt egale, termenul nu mai are valoare în democrație.

| NOname explică (pentru T0T):

Părerea ta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nici n-ar trebui sa se puna problema despre 'drepturile femeii', e ceva mult prea firesc si ar trebui ca femeile sa aiba aceleasi facilitati ca si barbatii. Eu unul le sustin

| Fatamuntilor a răspuns:

NU pot sa spun decat
https://www.youtube.com/watch?v=EKslPuORD4Q
Jos palaria pentru femei!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stiu cat societatea se simte amenintata de feminism.Le frica? Nu fac fata provocarilor?
Cert este in anul de gratie 2017 NU SE FACE INDEAJUS PENTRU FEMEI.
Cert este ca femeile maltratate de sotii lor sunt nevoite sa stea cu ei.Nu sunt destule centre pentru ele.
Inca se mai considera in unele comunitati ca locul femeii e la cratita si rara au acces la educatie.
Nu tot timpul femeiile cu dizabilitati se pot bucura de drepurile lor.De la anumita varsta iti gasesti cu greu loc de munca
Se stie care sunt,, drepturile '' femeilor mulsumane

Odata cu investirea presedintelui Trump au avut loc misacari feministe deoarece acesta a facut remarci negative asupra femeilor

Trebuie sa spun si asta, ar putea sa-mi iau,, castane''Lezbianele sunt privite ca niste,, ciudate'''Cu toate ca fac parte din societate si contribuie la dezvoltarea acestuia.

| J0B0MAT a răspuns:

Aşa este, sensul cuvântului a fost mult denaturat, din păcate. I am a feminist!

| Deaad a răspuns:

Eu cand ma gandesc la tine, Noname, ma gandesc la Ioana Staniloiu.
Mi te si imaginez ca esti ea.
laughing

| NOname explică (pentru Deaad):

Ai o imaginaţie bogată. laughing
Dar da, ai remarcat bine, chiar avem nişte chestii în comun.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Bwhahahahahaha,, nu sunt singurul care am remarcat asta, urma sa-si faca si Cernea cont pe aici si picam sub birou de ras

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Au descoperit netu si vor si ei sa arate ca exista, ca yraiesc pe undeva, altfel nimeni nu ar fi stiut vreodata ca au fost si ei pe planeta asta laughing poate cine stie peste vreo luna doua o sa creada ca seamana cu Dragnea sau mai stiu eu ce alte personaje din astea "inteligente" laughing

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

Daca isi face Dragnea cont, potopul de injuraturi pe care si-l incaseaza el nu il va lua nimeni.
Am auzit intamplator de Cernea si de Ioana,, am cautat pe net sa vad ce e cu ei de vorbeste lumea de ei si le-am observat si eu ideologia... apoi mi-am dat seama de un singur lucru, televiziunile ii cheama pentru rating in timp ce altii fac misto de ei.

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Exact aia is niste pacalici, ei nu stiu ca sunt adusi cum spui, ei deja se cred f importanti, doara ca lumea rad de ei.laughing

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

Toti din politica romaneasca sunt niste papagali ce nu trebuie luati in seama,, pentru a evita sa nu te enervezi!

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce parere ai despre ideea ca barbatul sa pastreze copilul in cazul divortului? Mentionez ca femeia (mama copilului) nu are nici o problema psihica, psihologica sau orice altceva.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Nu mă bag, nu sunt vreo judecătoare. Cred că fiecare caz este special şi merită o atenţie specială.
Dar, în principiu, dacă este spre binele copilului, nu am nimic împotriva.

| horansgang a răspuns (pentru FaraNume1245):

Depinde de ce fel de persoane sunt ambii. Dacă tatăl e mai atectuos si doritor/iubitor de copiii si grijuliu, mai bine rămâne la el, dar dacă e mama asa, mai bine rămâne la ea. Doar un cunoscător de situație ți-ar putea da un răspuns clar, eu nu prea stiu ce sa zic, dar ai putea totuși sa-mi spui cum sunt părinții, asa sa pot si eu sa-mi fac o părere. happy

| stef87 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt cazuri in care copilul ramane in functie de decizia lui, deci se mai nimereste si la tata; multi prefera sa dea pensia alimentara decat sa aiba o problema pe cap... altfel spus, barbatii au partea afectiva mai putin dezvoltata decat femeile, in timp ce femeile daca sunt ajutate financiar pot acorda mai multa atentie copilului (NU E VALABIL MEREU)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu rabufnesc ciudat, e o reactie naturala. Tu cum te-ai simti daca s-ar fi nascut in loc de feminism, o doctrina numita,, masculinism'', doctrina care spune ca barbatii vor sa nu mai fie discriminati de femei si dupa sa spuna ca vor,, egalitate''. Pai cum vrei prietene egalitate cand tu spui cand tu pui titlul de FEMINISM, FEMEIE, doctrinei asteia si pleci de la premisa ca barbatii se comporta de rahat cu femeile? De parca femeile nu se comporta de rahat intre ele, sau femeile nu se comporta de rahat cu barbatii.
P.S: in timp ce multe feministe care imprastie pe net statistici false si absolut STUPIDE cum ca salariile femeilor sunt mai mici decat ale barbatilor, discursuri la oscar de doi lei pe tema asta, nu am vazut nicio feminista sa ia initiativa in tarile in care armata e obligatorie doar pentru barbati si in tarile unde barbatii pot fi trimisi la razboi oricand, asa cum ar fi ROMANIA. La placinte inainte, la razboi inapoi... egalitate. De aia nu dau doi bani pe feminism, cand vine vorba de chestii serioase se face liniste in sala.
Avem termenul de egalitate, avem termenul de sexism. Hai sa-i folosim pe astia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bafta in continuare cu lupta pentru egalitate, e clar ca sunt un prost si feminismul in Romania chiar rezolva probleme happy
Probleme cum ar fi femeile care ALEG sa fie intretinute, sa stea cu fundul in sus pana la 30-32 de ani si cand sunt trecute dupa la cratita laughing), acolo sa te tii laughing).
Aparitii la Teo in emisiune,, nu am fost respectata, m-a pus la cratita si al spalat chiloti murdari sad, mereu l-am respectat si acum am ajuns o sclava in propria familie''
laughing laughing rolling on the floor laughing
Uite ce spune tipa asta, foarte logica de altfel despre viata ei si de faptul ca a fost abuzata fizic:
https://tantispunetot.wordpress.com/......e-prostie/
Sunt de acord cu tot ce spune mai putin doua lucruri: 1. femeile si barbatii nu au drepturi egale, am explicat foarte clar mai sus asta 2. Nu e ok sa iti inseli partenerul.
Oricum... bafta in continuare big grin

| AshuraElric a răspuns:

Mi se pare foarte interesant subiectul, si sunt foarte multe lucruri de discutat.
Libertate, egalitate, individualitate...sunt concepte utopice. Ele sunt folosite doar pentru a mobiliza/manipula membrii unui grup/ comunitati. Pot conduce la anarhism. Anarhismul suna bine doar in teorie, nimeni nu-ti poate garanta ca in absenta autoritatii centrale tu, ca individ, esti in siguranta. Daca am avea un reset button, poate. (si frica n-ar mai fi o emotie primara)
Privind feminismul...primul val a cerut egalitate, al doilea respectarea diferentelor dintre barbati si femei, al treilea cere respectarea diferentelor dintre indivizi, LGBTQ+ (i identify as an attack helicopter or a quaggan)...nu mai suntem uniti de un scop comun, ideologia in sine se subtiaza, mi se pare invitabil ca la un moment dat sa moara. Dreptul la educatie pentru toti nu s-a nascut in feminism ci in liberalism. Si vin cu o problema care a mai fost discutata: De ce feminism? In instanta femeile sunt privilegiate, asta e o problema cand ceri drepturi egale. N-as putea spune ca ma simt amenintata (din motive evidente), dar daca as fi barbat cu siguranta as fi neincrezator. Daca am avea si meninism, ar fi epic, tragic, dar epic.
Feminismul este construit pe frustrari, si e vina noastra ca e prost aplicat. Din pacate, asta se intampla in orice ansamblu de idei.
In societatea musulmana femeia nu este considerata inferioara barbatului, nu e ofensata de constructiile sociale (sau nu era).
P.S. Mi-as dori ca fetele sa nu mai fuga de stiintele exacte, nu am cu cine sa discut diferite teme. Vezi, asta e o frustrare. laughing

| Xdreaper21 a răspuns:

Ba bro istorie e nimic fata de viitor
Ce ma intereseaza in istorie doar cine sa *** de cele mai multe ori

| Xdreaper21 a răspuns:

Da iti place sa citesti ca daca ai intrebari sau ce o fii ca nu mai stiu XD vei avea vreo 90% raspunsuri lungi

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

E simplu! Oricât de mult am vrea să avem drepturi egale sau aceleaşi concepţii nu e posibil atâta timp cât nu putem trece peste prejudecăţi! La fel cum bărbatul are rolul său pe acest pământ, la fel şi femeia are la rândul său propriile drepturi şi roluri. Atâta timp cât nu se ajunge la ideea de sclavism, şi respectăm pentru a fi respectaţi, apoi încrederea ar trebui să ne acucă dragostea şi iubirea de care avem nevoie şi pe care de altfel le căutăm toată viaţa. Cert e că suntem încăpăţânaţi şi nu vrem să lăsăm orgoliul la o parte mai ales când vine vorba de iertare! Însă pentru a atinge minimul ideal la care visăm trebuie să fim destul de înţelepţi, dar mai ales maturi să putem duce ceea ce viaţa ne rezervă cu demnitate! Şi nu uitaţi: bărbatul şi femeia sunt un întreg, la fel cum normalitatea ar trebui să fie pentru toţi!

| GlowingShadow a răspuns:

Cand unii oameni ataca feminismul, de fapt, arata ca nu inteleg termenul deloc. Problema e ca cei care nu inteleg ce inseamna feminism cred ca e vorba de femei privilegiate. Nu-si dau seama ca e vorba de un lucru foarte simplu: egalitate intre cele doua sexe. Atat si nu mai mult. Personal, ca baiat, eu sunt feminist. Sustin egalitatea intre oameni de orice fel. Nu mai stiu cine a spus asta, dar mi-a ramas bine tiparit in minte: nu poti da drepturi nimanui, fiindca toti oamenii se nasc cu drepturi egale. Doar sa iei drepturi poti. Eu in asta cred.

| NOname explică (pentru GlowingShadow):

Frumos ai gândit aici, te felicit.

| Ralf1971 a răspuns:

Eu sunt barbat si consider femeia c este mult mai importanta decat barbatul.
Femeia face fericit barbatul, naste copii, mentine rasa umana, muncesc si unele sunt geniale ca inteligenta.
Eu iubesc femeia, o admir ca fiinta si cei care discrimineaza femeia sunt bolnavi mintali.

| NOname explică (pentru Ralf1971):

Eşti drăguţ.hee hee

| Raskolnikow a răspuns:

Hmmm alta intrebare...