| GizaPY a întrebat:

Am două întrebări:
1) Dacă un minor te hărțuiește pe stradă (de exemplu, te urmărește, strigă după tine, transmite injurii, face gesturi nepotrivite) ce poți face legal, tu adult fiind? Există vreo soluție?
2) Dacă un minor te atacă fizic, este posibil să folosești auto-apărarea? Ce poți face legal?

Întreb asta pentru că am trecut print-o situație de genul cu un copil. Nu a fost atât de gravă, însă nu știu cum pot acționa în asemenea situații. Dacă aș fi ripostat mă gândesc că aș răspunde penal, chiar dacă mă apăram. Ideea e că tu înduri și umilință publică dacă nu reacționezi. Dar nu numai, cred că atrăgeam negativ atenția celor din jur. Mi se pare o situație fără ieșire.
Aș vrea și legi concrete.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Il dai pe mana politiei, bineinteles trebuie sa ai dovezi. Daca are peste 14 ani si minorul raspunde penal si contraventional.
2. Daca esti atacat fizic te poti apara, se numeste legitima aparare, atata timp cat apararea este proportionala cu atacul.
Legitima aparare este prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului."

| GizaPY explică (pentru Ioandelasal):

Dacă are mai puțin de 14 ani poate să mă și scuipe?

| GizaPY explică (pentru Ioandelasal):

Ce dovezi? Asta e aiurea. Nu ai cum să ai tot tu dovezi la orice.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GizaPY):

Da, se poate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GizaPY):

Nu este deloc aiurea, asa prevede legea. Dovezi pot fi cu martori si altele.

| GizaPY explică (pentru Ioandelasal):

Adică oricine mai mic de 14 ani are voie să îți dea și în cap, că nu ai ce face. Bine de știut, ce pot spune.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GizaPY):

N-am spus asta, am spus doar ca minorii sub 14 ani nu pot fi sanctionati penal si contraventional.
Si nu cred ca un major va lasa un copil sa-i dea in cap, de altfel ti-am spus si de legitima aparare.