| anonim_4396 a întrebat:

Am dreptul la intimitate?

Răspuns Câştigător
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Draga mea vad ca nimeni nu a reusit pana acum sa-ti raspunda corect la intrebare sau in fine sper ca eu sa te pot ajuta mai bine. Ca sa incerc sa fiu mai explicita:intimitatea poate fi de mai multe feluri, ea se poate referi la igiena personala, la bunurile personale, la viata sexuala, la cunostintele tale.
Intr-un singur cuvant la viata personala. Cat despre intrebarea ta depinde la cine te referi, intimitate fata de cine? fata de lume in general? pentru ca daca este sa te iei dupa cea ce scrie in lege atunci da! ai dreptul la intimitatea ta atat personala cat si impersonala atata timp cat nu interfera nicio lege pe care s-o incalce. Dar si e un mare dar, in realitate cati dintre noi oare dispunem cu adevarat la: dreptul libartatii, dreptul intimitatii, dreptul la libera alegere, dreptul la exprimarea opiniei personale ori chiar publice( ca la tribunal asa si in viata de zi cu zi:ai dreptul sa nu spui nimic caci cea ce spui poate si va fi folosit impotriva ta atata timp cat noua nu ne convine) etc.Cum tu nu esti o persoana importanta(adica o persoana publica) atunci pe tine nu are cine sa te supravegheze 24/24 pentru ca nu reprezinti nici un interes ori risc(dupa caz) pentru absolut nimeni dar hai sa o luam asa sa spunem ca esti o persoana cautata de lege din diferite motive, acum card-ul tau, mobilul tau, internetul tau.(ar mai fi da nici eu nu le stiu pe toatelaughing ) toate acestea reprezinta un risc major pentru tine, de ce? hmm ne folosim de tot ce avem pentru a-ti da de urma, crezi ca ai dreptul la intimitate? ghici ce! n-ai! niciunul dintre noi nu are cu adevarat, si asta nu din cauza card-urilor sau a telefoanelor ci din cauza celor de la putere si aici nu ma refer la prapadita noastra de tara e ceva mai mare mai important. O intrebare, te-ai intrebat vreodata cum si unde se stocheaza toate informatiile utile referitoare la noi(toata populatia globului). Ce-i aia libertatea ori intimitatea ce se aseamana cu o simpla iluzie frumoasa, la ce bun? sa nu uiti niciodata in viata ca fiecare lume are papusile si papusarii lor aa da chiar...de manipulare/control in masa ai auzit vreodata? sti macar ce-i aia? acum stiu ca te-am lasat cu cateva intrebari asta daca nu sti deja la ce ma referhappy numai bine.
P.S. internetul este plin cu teorii ale conspiratiei dar oare si alea nu-s tot conspiratii?raised eyebrows si acum sarind peste subiect sper ca nu esti prea mica de varsta incat sa-mi fi batut eu manutele la tastatura pe degeabalaughing pentru ca daca esti mica atunci clar nu vei intelege nici-o iota din ce am scris

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice persoana are dreptul la intimitate. Cel putin la noi, ca si in toate tarile democratice, acest drept este unul fundamental si este prevazut in Constitutie, citez:
"ARTICOLUL 26 - Viata intima, familiala si privata
(1) Autoritatile publice respecta si ocrotesc viata intima, familiala si privata.
(2) Persoana fizica are dreptul sa dispuna de ea insasi, daca nu incalca drepturile si libertatile altora, ordinea publica sau bunele moravuri." Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Asa, si daca de exemplu eu ma duc la toaleta sa-mi satisfac nevoile si Dumnezeu ma vede, atunci el imi incalca acest drept?

| andrei182 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici devii deplasat cu intrebarea. Du-te si continua la toaleta ce-ai inceput laughing

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ne vede pe toti. Nu el nu incalca acest drept pentru ca nu este om. Si in plus el ne-a creat, stie totul despre noi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

No comment!
P.S. Indiferent ca esti credincios, ateu si ce-or mai fi nu dai dovada de bun simt si buna crestere cu asemenea postare.

| anonim_4396 explică (pentru andrei182):

Dar de ce spui asta, este o intrebare simpla la care doresc un raspuns la fel de simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Postarea nu este de bun simt?
Argumenteaza te rog.
Este vorba despre un drept fundamental al omului si vreau sa stiu daca are dreptul cineva sa incalca sau nu.
Sau tu crezi ca Dumnezeu este mai presus decat toate si face ce vrea cu noi? (in caz ca exista)
Da-mi te rog tu dovada cu un raspuns cat se poate de bun simt si buna crestere ca sa "uit" cealalta postarea ta.
Toate cele bune!

| andrei182 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci du-te pretinu meu la buda, da nu uita sa pui carligul la usa, si ai intimitatea dorita. Apai simplu ti-am zis, ca un taran ce sunt.

| anonim_4396 explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Aha, deci legile facute de oameni pot fi incalcate de zei.
Eiiiiiiiiiii dar cum ramane cu dorinta mea, daca eu nu vreau sa stie totul despre mine asta nu conteaza?

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti pagan?

| anonim_4396 explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Doar curioasa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima a fost, a doua nu.
Pesemne esti noua pe TPU si nu-mi cunosti pozitia in materie de religie si credinta si faptul ca nu ma amestec in asemenea discutii. N-as fi bagat in seama postarea ta, daca era de la inceput cu completarea ulterioara.
Sunt de parere ca orice credinta sau lipsa ei este o optiune intima si personala, trebuie respectata de toti si nu trebuie sa ne batem joc sau sa jignim un om pentru credinta lui sau lipsa de credinta. Este o dovada de bun simt si civilizatie sa respectam optiunea fiecaruia.
Tu tocmai asta nu faci, ii jignesti, in mod gratuit, pe crestini.
Si nu uita postarile mele, sunt argumente pentru normalitate si civilizatie.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ce acuze din nou imi aduci...
Eu nu am jignit pe nimeni, doar am pus o intrebare, nu am pomenit de crestini, tu in schimb m-ai jignit pe mine, si acum din nou.
Daca am zis ceva de Dumnezeu nu inseamna ca am zis ceva de crestini, daca pomenesc de seful tau nu inseamna ca de tine vorbesc, da?
Ca sunt noua sau nu, asta nu are importanta, pentru ca eu nu sunt obligata sa stiu ce pozitie ai tu fata de religie, chiar nu ma intereseaza, tu ai venit si mi-ai dat un raspuns la care am pus din nou o intrebare ( asta fiind completarea ).
Repet aici eu nu vorbesc despre credinta, vreau sa stiu daca am dreptul la intimitate si raspunsul ar trebui sa fie acelasi in oricare situatie, altfel nu mai este raspuns corect.
Daca tu initial ai avut un raspuns, dar la o adaugare a unei informatii in plus tu nu mai vrei sau nu mai poti da aceeasi raspuns, rezulta ca acel raspuns este gresit.
Cat timp eu nu te-am jignit in nici o postare, nu iti dau dreptul nici tie sa ma jignesti, sper ca esti de acord.
Un sfat prietenesc poate imi accepti:
Maturizeaza-te!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce de exemple de sofisme!
Tu pui semnul egalitatii intre un sef oarecare si Dumnezeu si te faci ca nu intelegi.
M-ai jignit foarte mult cu postarea ta, pe cand eu nu te-am jignit, doar am facut niste constatari pe baza sustinerilor tale si nici macar n-au fost foarte categorice.
Si cu maturizarea ai dat-o in bara, din pacate, la 65 de ani, nu mai am cum ma maturiza.
P.S. Cu asta am incheiat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ne inteleg tu de ce te simti jignit pentru ca am intrebat ceva? sau nu am voie sa pun intrebari pentru ca nu cumva sa deranjeze pe cineva?
Comparatia este foarte buna pentru ca Dumnezeul este seful tuturor crestinilor si alt sef nu mi-a venit in minte decat un sef al unui om, alti sefi nu cunosc.
Am dat-o in bara?
Stii sa joci fotbal?
Dar daca din bara sare in poarta atunci am dat lovitura, nu?
Se zice ca la batranete ajungi din nou copil intr-un fel, deci la 65 de ani ai tai pot sa spun sa te maturizezi din nou.
P.S. Cu asta te-am incuiat.
Te pup.

| hominid dreak a răspuns:

Bineinteles. Acuma ce sa-i faci cand unii cu nesimtirea lor cea mare ne mai violeaza intimitatea din cand in cand? Ce vrei, pamantul nu e plin de pustnici.

| DeyCj a răspuns:

Da

| venusdoom a răspuns:

Teoretic, orice om are anumite drepturi, printre care si intimitatea. Alta i problema, cand in lumea in care traim, unii sunt privati de aceste drepturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da normal toata lumea il are...sau cel putin ar trebui sa il aibe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@amusername Intreb ca sa stiu, dar tu ai ratat crezand ca sunt baiat.
Probabil tu te-ai gandit la tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu faci SPAM la postarea mea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu arunc nici o privire.

| Iunona a răspuns:

Cine nu are? Daca raspunsul este "eu"cateodata, e momentul sa pui piciorul in prag ( fara a fi nesimtit/a) si sa iti spui cuvantul.

| anonim_4396 explică (pentru Iunona):

Asa voi face.

| Iunona a răspuns:

Iti tin pumnii Juju! happy

| anonim_4396 explică (pentru Iunona):

Merci.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea vad ca nimeni nu a reusit pana acum sa-ti raspunda corect la intrebare sau in fine sper ca eu sa te pot ajuta mai bine. Ca sa incerc sa fiu mai explicita:intimitatea poate fi de mai multe feluri, ea se poate referi la igiena personala, la bunurile personale, la viata sexuala, la cunostintele tale.
Intr-un singur cuvant la viata personala. Cat despre intrebarea ta depinde la cine te referi, intimitate fata de cine? fata de lume in general? pentru ca daca este sa te iei dupa cea ce scrie in lege atunci da! ai dreptul la intimitatea ta atat personala cat si impersonala atata timp cat nu interfera nicio lege pe care s-o incalce. Dar si e un mare dar, in realitate cati dintre noi oare dispunem cu adevarat la: dreptul libartatii, dreptul intimitatii, dreptul la libera alegere, dreptul la exprimarea opiniei personale ori chiar publice( ca la tribunal asa si in viata de zi cu zi:ai dreptul sa nu spui nimic caci cea ce spui poate si va fi folosit impotriva ta atata timp cat noua nu ne convine) etc.Cum tu nu esti o persoana importanta(adica o persoana publica) atunci pe tine nu are cine sa te supravegheze 24/24 pentru ca nu reprezinti nici un interes ori risc(dupa caz) pentru absolut nimeni dar hai sa o luam asa sa spunem ca esti o persoana cautata de lege din diferite motive, acum card-ul tau, mobilul tau, internetul tau.(ar mai fi da nici eu nu le stiu pe toatelaughing ) toate acestea reprezinta un risc major pentru tine, de ce? hmm ne folosim de tot ce avem pentru a-ti da de urma, crezi ca ai dreptul la intimitate? ghici ce! n-ai! niciunul dintre noi nu are cu adevarat, si asta nu din cauza card-urilor sau a telefoanelor ci din cauza celor de la putere si aici nu ma refer la prapadita noastra de tara e ceva mai mare mai important. O intrebare, te-ai intrebat vreodata cum si unde se stocheaza toate informatiile utile referitoare la noi(toata populatia globului). Ce-i aia libertatea ori intimitatea ce se aseamana cu o simpla iluzie frumoasa, la ce bun? sa nu uiti niciodata in viata ca fiecare lume are papusile si papusarii lor aa da chiar...de manipulare/control in masa ai auzit vreodata? sti macar ce-i aia? acum stiu ca te-am lasat cu cateva intrebari asta daca nu sti deja la ce ma referhappy numai bine.
P.S. internetul este plin cu teorii ale conspiratiei dar oare si alea nu-s tot conspiratii?raised eyebrows si acum sarind peste subiect sper ca nu esti prea mica de varsta incat sa-mi fi batut eu manutele la tastatura pe degeabalaughing pentru ca daca esti mica atunci clar nu vei intelege nici-o iota din ce am scris

| PяInCєSs a răspuns:

Cu toti avem dreptu' la intimitate! Doar ca ceilalti nu inteleg asta din pacate...

| SomeRandomDude a răspuns:

Daca esti fata eu nu-ti dau dreptullaughing

| andrei182 a răspuns:

Oriunde.Asa ar fi corect.

| AalaBalaPortocalaa a răspuns:

Da, ai dreptul.straight face Oricine il are.

| mabuhay a răspuns:

Evident, dar depinde la ce te referi.Fii mai explicit.pa pa

| anonim_4396 explică (pentru mabuhay):

Concret, daca Dumnezeu exista si cum se spune el vede tot, inteleg ca ma poate vedea oricand ca vreau ca nu vreau.

| Roberto_Roby_1994 a răspuns:

Bineînţeles.

| Dexter119 a răspuns:

Bineinteles ca ai.....toata lumea are!