| Nicole95 a întrebat:

Am facut azi o rezervare de bilete de avion la Wizzair, dar a intervenit ceva si nu mai putem pleca. Am selectat metoda de plata prin transfer bancar, deci ar trebui sa achit in 24 de ore. Conform regulamentului, daca nu achit biletul se anuleaza. Acolo in regulament nu scrie ca trebuie sa platesc pentru anularea biletului, dar am gasit pe site ca anularea costa 265 Ron, mai mult decat biletul meu care e de 205! E posibil asa ceva? Pot sa ma taxeze asa?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Daca nu achiti nu ai ce sa anulezi. nu te pot forta sa platesti pentru a anula un serviciu pentru care nu ai platit.

in cazul anularii unei rezervari, in cazul in care s-a efectuat deja plata,
ai dreptul sa primesti inapoi un procent din suma platita, in functie de cand anulezi.
gen cu 5 luni inainte de zbor, 50%, 1 luna 10% etc(e doar un exemplu nu mai stiu care sunt procentele). depinde de la firma la firma.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur ca pot. Smecheria la low-cost-uri e ca te ard la bagaje, anulari si alte povesti, pe cind la liniile aeriene aparent scumpe, in astfel de situatii scapi ieftin. sad