| Furnicuta000 a întrebat:

Am facut o postare pe Facebook despre un crescator de caini cum ca isi trateaza rau cainii, am pus si filmulete de pe contul lui de Youtube in care se vedea clar. Si acum ma ameninta ca ma da in judecata pentru defaimare. Chiar poate face asta? Va avea castig de cauza? Daca sterg postarea ce se intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este cea descrisa nu are sanse sa castige un proces, avand in vedere ca tu ai distribuit doar ce a pus el pe internet, asa ca s-a acuzat singur.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă altceva nu ai avut ce face, măcar acum acum ai, mersul la tribunal, ce va interesează ma ce fac alți, treaba lui ce face, puteai chema protecția animalelor și în anonim

| Furnicuta000 explică (pentru RAY):

Toata lumea era de acord cu mine, unii au facut si sesizari la politia animalelor deci nu e vorba ca nu am dreptate ci despre ambitia lui de a da in judecata

| RAY a răspuns (pentru Furnicuta000):

Într un fel sunt mândru de tine, bravo, dar eu mi am pierdut speranța în tara asta

| doctorandus a răspuns:

Oricine poate da în judecată pe oricine altcineva. Nu e musai să câștige procesul.

| Yuoia a răspuns:

Daca se vede ca intr-adevar isi trateaza rau cainii, spune-i sa o faca.
Va fi ca o autodenuntare si el va avea de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și uite cum, pentru o mână de like-uri, ajungeți și prin tribunal.

| TheStrategist a răspuns:

Cum își trata câinii?

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Daca ai dovezi despre tratamente rele asupra animalelor, (si cand zic dovezi ma refer la filmulete, martori, etc) suna la protectia animalelor.
Daca nu ai dovezi clare si omul ala te da in judecata, poate arata ca a pierdut bani din cauza ta si ai cam pus-o...
Degeaba mai stergi acum filmuletul ca oricine il putea copia sau distribui pana acum...
Cred ca cel mai bine ii transmiti omului ca o sa suni la protectia animalelor daca te mai ameninta cu procesul... asta in caz ca ai un minim de dovezi!

| Furnicuta000 explică (pentru 19flo79):

Filmuletul era pus de el pe canalul lui public deci nu am incarcat nicio lege ca l-am luat de acolo

| 19flo79 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Intrebam daca ai dovezi despre rele tratamente aplicate cainilor!?
Faptul ca ai redistribuit un film public chiar nu are importanta si nu are ce sa iti faca

| Furnicuta000 explică (pentru 19flo79):

Pai dovezile sunt in acel clip. Dar ideea e ca el nu considera ca a facut nimic rau, dar toata lumea e de alta parere

| 19flo79 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cauta un site pentru protectia animalelor si trimite clipul...