| littlekitten69 a întrebat:

Am fost concediata?
Astazi am primit mesaj de la un coleg de munca, informandu-ma ca seful meu mi-a dat de stire sa nu ma mai prezint la munca, asta in urma unei neintelegeri de ieri cu un alt coleg.
Cum trebuie sa procedez ca sa am cat mai multe beneficii? Ma astept ca seful meu sa faca in asa fel incat sa nu primesc niciun somaj sau plati compensatorii, avand in vedere ca am lucrat si anul trecut, sezonier, si cand a venit toamna mi-a spus sa-mi scriu demisia, cum am si facut.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concedierea nu se face verbal si prin intermediari. Pentru a fi concediat disciplinar trebuie sa se faca o cercetare, sa fii ascultata si sa se emita o decizie de desfacere a contractului individual de munca.
Asa fiind tu du-te la lucru, nu lipsi nemotivat, pentru a nu le da motiv sa te concedieze pe motive disciplinare.