| ReadZore a întrebat:

Am fost exmatriculat. Ma pot inscrie la alt liceu din semestrul 2 sau sunt obligat sa astept pana in septembrie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce tip de exmatriculare, sunt mai multe. In orice caz, daca ai fost exmatriculat cu drept de reinscriere, nu te poti reinscrie mai repede de anul scolar urmator.
Conform Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.126. (1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârşitul anului şcolar, a elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp."

| alessia5158 a răspuns:

Citeste continutul art.130, 132,133 si 134 din ROFUIP:http://danielmalaelea-media.blogspot.ro/......la.html--- vezi care dintre aceste articole se potriveste situatiei tale.

p.s. Sanctiunea exmatricularii NU se aplica elevilor din ciclul inferior al liceului (clasele a 9-a si a 10-a)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"SECTIUNEA a 6-a - Sanctiunile aplicate elevilor :
Art. 126. - (1) Exmatricularea consta in eliminarea, pana la sfarsitul anului
scolar, a elevului din unitatea de invatamant in care acesta a fost inscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi unitate de
invatamant si in acelasi an de studiu;
b) exmatriculare fara drept de reinscriere in aceeasi unitate de invatamant;
c) exmatriculare din toate unitatile de invatamant, fara drept de reinscriere,
pentru o perioada de timp.
Art. 127. - (1) Exmatricularea cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi
unitate de invatamant si in acelasi an de studiu se aplica elevilor din invatamantul
secundar superior, din anul de completare si din invatamantul postliceal, pentru
abateri grave, prevazute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de catre
consiliul profesoral al unitatii de invatamant.
(2) Sanctiunea se aplica si pentru un numar de cel putin 40 de absente
nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel putin 30% din totalul orelor la o
singura disciplina de studiu/un singur modul, cumulate pe un an scolar.
(3) Sanctiunea se aproba in consiliul profesoral, la propunerea dirigintelui,
prin consultarea directorului. Daca motivul sanctionarii il reprezinta absentele
nejustificate, aprobarea este conditionata de emiterea preavizului de exmatriculare.
(4) Sanctiunea se consemneaza in registrul de procese-verbale ale consiliului
profesoral, in catalogul clasei, in registrul de evidenta a elevilor si in registrul
matricol.
(5) Sanctiunea se comunica parintelui/tutorelui legal si elevului, daca acesta a
implinit 18 ani, in scris, sub semnatura, de catre dirigintele clasei.
(6) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare sub 6, 00.
Art. 128. - (1) Exmatricularea fara drept de reinscriere in aceeasi unitate de
invatamant se aplica elevilor din invatamantul secundar superior si din anul de
completare, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de catre consiliul
profesoral.
(2) Aplicarea sanctiunii se aproba de catre consiliul profesoral, la propunerea
consiliului clasei sau a directorului.
(3) Sanctiunea se consemneaza in registrul de procese-verbale ale consiliului
profesoral, in catalogul clasei, in registrul de evidenta a elevilor si in registrul
matricol.
(4) Sanctiunea se comunica parintelui/tutorelui legal si elevului, daca acesta a implinit 18 ani, in scris, sub semnatura, de catre dirigintele clasei.
(5) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare sub 6, 00.
Art. 129. - (1) Exmatricularea din toate unitatile de invatamant, fara drept de
reinscriere pentru o perioada de timp, se aplica elevilor din invatamantul secundar
superior, din anul de completare si din invatamantul postliceal pentru abateri
deosebit de grave.
(2) Aplicarea sanctiunii si stabilirea duratei se fac de catre Ministerul
Educatiei si Cercetarii, la propunerea motivata a consiliului profesoral.
(3) Sanctiunea se consemneaza in registrul de procese-verbale al consiliului
profesoral, in catalogul clasei, in registrul de evidenta al elevilor si in
registrul matricol.
(4) Sanctiunea se comunica de Ministerul Educatiei si Cercetarii in scris, sub
semnatura, parintelui/tutorelui legal si elevului, daca acesta a implinit 18 ani.
(5) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare sub 6, 00.
Art. 133. - (1) Contestatiile impotriva sanctiunilor prevazute la art. 119-128 se
adreseaza in scris consiliului de administratie al unitatii de invatamant, in termen
de 5 zile de la aplicarea sanctiunii.
(2) Contestatia se solutioneaza in termen de 30 de zile de la depunerea acesteia
la secretariatul unitatii de invatamant.
(3) Hotararea consiliului de administratie este definitiva.
Art. 134. - Sanctiunea prevazuta la art. 129 este definitiva si poate fi
contestata in conformitate cu dispozitiile Legii contenciosului administrativ nr.
554/2004." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| alexcris007 a răspuns:

Daca e exmatriculare cu drept de inscriere, da poti sa te inscrii

| americanu00334567 a răspuns:

Vaaaai dc? doamne ce fel de prostii mega mari ai facut? e cel mai naspa ca pierzi lectii -_- NASPAAA

| smeudaniel11 a răspuns:

Da poti sa te inscri daca ti-au dat exmatriculare cu drept de inscriere.