| Johny96 a întrebat:

Am fost prins baut la volan cu o alcoolemie de 1, 46 in aerul expirat, vreau sa stiu daca se poate nu sa imi anuleze permisu de conducere.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avut 1, 46 in aerul expirat inseamna ca in sange vei avea cca 3 si vei fi urmarit penal pentru conducere sub influenta alcoolului.
Daca esti condamnat definitiv (si sigur vei fi) permisul de conducere se anuleaza si vei putea obtine altul dupa o noua examinare, la o anumita perioada, in functie de condamnare.

| darrio2007 a răspuns:

Visezi. Dosar penal si in cel mai fericit caz iti iei si cu suspendare. Iar permisul il iei dupa 5-6 ani, dupa ce dai din nou examen. Cunosc un caz concret care avea doar 1, 05.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1.46 in aer? Asta e aproape de coma deja. Sanse f mari sa iti anuleze permisul si cu interdictie cativa ani sa il dai iar

| sierra1 a răspuns:

Doamne-ajută să da!

| ywar a răspuns:

Oameni ca tine nu au dreptul sa conduca. Pedeapsa poate fi una singura: anularea permisului auto fara drept de a mai conduce vreodata vreun autovehicul.
Sunteti pericole si potentiali criminali. Puteti nenoroci oameni nevinovati.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

laughing Greu. Peste 0, 70 deja ai dosar.

| RealKing01 a răspuns:

Eu nu merg niciodata cu masina baut la volan, niciodata! Daca vrei sa conduci nu mai bea si fii un om normal!

| Johny96 explică:

Nu am avut nici asigurarea plătită Mi-a luat și numerele, deci am șanse cu un avocat bun să îmi iau permisul înapoi?